ŞEHİT BÜYÜKELÇİ İSMAİL EREZ VEFATININ 42. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

1,006
25 Ekim 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te Terör örgütü ASALA tarafından şehit edilen Türkiye’nin Paris Büyükelçi İsmail Erez ve makam şoförü Talip Yener’i anmak üzere Paris Büyükelçiliği’nde bir tören düzenlendi. Terör örgütü ASALA tarafından 24 Ekim 1975 yılında şehit edilen Büyükelçi İsmail Erez, Makam şoförü Talip Yener’i anmak üzere Paris Büyükelçiliği’nde bir tören düzenlenen törende, Türkiye’nin UNESCO Nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Altay Cengizer, OECD Nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Erdem Başcı, Başkonsolos Görkem Barış Tantekin ile Paris’teki Türk Dışişleri misyonu çalışanları hazır bulundu.
Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, “Sayın Büyükelçilerim, kıymetli mesai arkadaşlarım basınımızın güzide temsilcileri, bugün terör örgütü ASALA tarafından çok yakınımızdaki bir Hakeim köprüsünde pusuya düşürülerek şehit edilen Türk diplomatları Büyükelçi İsmail Erez ve makam şoförüTalip Yener’i anmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz.
Yurt dışında görev yapan Türk diplomatlarına karşı silahlı ve bombalı saldırılar düzenledi “ diyen Büyükelçi Musa, sözlerini şöyle sürdürdü. “ Birbirinden değerli diplomatlarımız şehit edildi. Bu saldırılar 1973 yılında başladı. O yıl 27Ocak’ta Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar ile yardımcısı Konsolos Bahadır Demir bir otel de kurşunlanarak öldürüldü. Amerika’nın pasifik kıyısında işlenen bu çifte cinayet Türk diplomatlarına karşı kanlı suikastların başlangıcı oldu. ASALA, Türk diplomatlarına karşı dört kıtada arka arkaya 27 suikast düzenledi. Bu suikastlarda 34 şehit ve çok yaralı verdik. Ülkemizin ve bakanlığımızın yaşadığı bu acının tarih de bir benzeri görülmedi, gerçekten de hiçbir dönemde hiçbir ülkenin diplomatları böylesine sistematik suikastlara maruz kalmamışlardır. Verdiğimiz bu şehitler, kolay yetişmeyen çok değerli seçme devlet görevlileri olduklarını da unutmamamız gerekir. Terör örgütü ASALA ve bu dönemde kurban verdiğimiz meslektaşlarımız, yalnızca görevlerini ifa ettikleri için Türkiye’nin hizmetinde oldukları için Türkiye Cumhuriyeti Devletini temsil ettikleri için şehit edildiler. Hatıraları önünde saygıyla ve minnetle eğiliyoruz.
Maalesef şehitlerimizin katillerinin çoğu yakalanamamış ya da yakalanmamış cinayetler failleri meçhul cinayetler olarak kalmıştır. Bu ağır yük karşısında her daim teyakkuzda olmamız ve şehitlerimizle birlikte onların acılı aileleriyle birlikte bu acı geçmişimizi unutmamamız büyük bir önem taşıyor. Bu anma törenini aslen esasen Büyükelçi İsmail Erez’in ve şoförünün şehit edildikleri çok yakınımızdaki bir hakeim köprüsünde düzenlemeyi ön görmüştük. Ancak günümüzde de diplomatlarımıza yönelik devam eden güvenlik tedbirinin had safhada olduğu hepimizin malumudur. O itibarla o düşüncemizden imtina ettik. İnşaallah şartlar müsait olduğunda şehitlerimizin toprağa düştükleri yerlerde de bu anma törenlerini düzenleme fırsatına kavuşmuş olacağız. Keza bildiğiniz ve hatırladığınız gibi ASALA tarafından şehit edilen Büyükelçi İsmail Erez ve Makam şoförü Talip Yener başta olmak üzere teröre verdiğimiz kurbanların anısına bu köprüde bir hakeim köprüsüne bir plaket asmak için müraacatta bulunduk. Sayın selefimin yaptığı bir müracaat vardı, bende bir kaç kez bu talebi her düzeydeki muhatabımın dikkatine getirdim. Ancak Fransız makamlarından bu güne kadar bu konuda bir dönüş maalesef olmadı “ dedi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.