SEMİHA EVCİMEN, PARİS’TE “ YENİDEN DOĞUŞ “ ADLI RESİM SERGİSİ AÇTI

1,617
11 Aralık 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te yaşayan ve çalışmalarını burada sürdüren ressamlarımızdan Semiha Evcimen, Başkent Paris’in yakın banliyösü Montrouge’daki “ Espace Colucci sergi salonunda son çalışmalarının yer aldığı “ Yeniden Doğuş “ ismini verdiği resim sergisi açtı. Sanatçı Evcimen’in bu son sergisindeki eserlerinde Sonbahar çağrışımı yapan eserlere yervermiş.
Ressam Semiha Evcimen, 40 yıla yakın bir süredir Paris’te yaşıyor ve çalışmalarını burda yapıyor. İlk kişisel sergisini 1977 yılında açan sanatçı, O gün bugün aralıksız olarak kişisel ve karma sergilerde eserlerini sergilediğini söyledi. Karma sergiler dışında 25 veya 30 dolayında sergi açtığımı düşünüyorum diyen Evcimen, Bu son sergimde yer alan resimler 6 aylık çalışmalarımın ürünü bugün burda gördükleriniz “dedi.
Semiha Evcimen, çalışmalarını daha çok akrilik üzerine çalıştığını, bu son çalışmalarının yer aldığı sergisini ‘Yeniden Doğuş ‘ üzerine kurgulamış olduğunu ve Doğa’dan örnekler alarak çalıştığını fiade etti. Sanatçı Avcimen, Genel olarak ‘ mistik ‘ konular üzerine çalışmayı sevdiğiin ve bu tarz çalışmalara daha fazla yer verdiğini “belirtti. Sanatçı Evcimen, ‘ Mistik ‘ Çalışmaları çercevesinde, Yunus Emre ve Mevlana’dan mesaj veren eserlerimle ufak da olsa onlardan bir mesaj gönderiyorum. Çalışmalarım daha çok Doğu kültüründen gelen şeyler üzerine oluyor, onların anlatımları ve renklerini kullanıyorum.
Dünya sanat başkenti Paris’te çalışmak ve sanat açısından bana çok şey verdiği bir gerçek. Ama, yine de kendi kökenlerimden gelen şeyler üzerinde odaklanıyorum. Bu tür katılımların varlığı bakınca anlaşılır. Paris, Sanat ve sanatçının yoğun olduğu bir şehir, bende bu şehirde yaşıyorum mutlaka bir çok sanatçının eserler görüyorum onlar bana bir düşünce ve teknik olarak anlatım olarak farklı şeyler öğretiyor ama yine de kendi kökenimden gelen mistik düşünceleri tuvala yansıtmaya çalıştığını “ söyledi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 70 = 73