SICAKTAN BUNALAN PARİSLİLER SEİNE NEHRİNDEKİ YAPAY PLAJA KOŞTU

2,267
20 Temmuz 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’in ünlü Seine Nehri kenarında 2002 yılında açılan yapay plaj, 14 yıldır aralıksız olarak tatile çıkamayan Parislilere hizmet veriyor. Her yıl 20 Temmuz 20 Ağustos tarihleri arasında açık kalan plajın açılışında tatile çıkamayan Parisliler, belediye tarafından düzenlenen Seine Nehri kenarında eğleniyor. Seine Nehri kenarındaki 3 kilometre uzunluğunda bir alana kurulan yapay plaj, ilk bakıldığında İzmir’deki Kordon Boyu’nu anımsatıyor. Tek farkı ise 100 metre uzunluğunda 30 metre enindeki bir alana dökülen 5 ton ince deniz kumu ile yer yer dikilen güneşten koruyucu güneş şemsiyeleri ile soyunma kabinleri bulunuyor.

Bu yıl ayrıca, ilk olarak plajda çocuklar için tarihi ve bilimsel etkinlikler ile büyükler için felsefe tartışmaları ve nehir üzerinde yelken yarışı gösterileri düzenlenecek . Her ne kadar denizle alakası olmayan, alelade bir nehir kıyısına kurulmuş bu denizden yoksun kentin yapay plajları olabiliyor. Her yıl olduğu gibi 20 Temmuz-20 Ağustos tarihleri arasında açık olan Paris plajlarında havlusunu alıp mayosunu giyen Parisliler ayaklarını suya sokamasalarda kuma basarak “plaj keyfi” keyfi yaşıyorlar.Paris Belediyesi’nin bu yıl on dördüncüsünü düzenlediği plaj etkinliği çercevesinde Seine Nehri ve Bassin de la Villette’e 5. ton ince kum dökülerek bir plaj atmosferi oluşturuldu. Denize hasret Parislileri bir nebze de olsun avutmak için, tabi aslında yaşamı daha da güzelleştirip yaşanır kılmak için gerekli şartlar olabildiğince belediye tarafından sağlanmaya çalışılıyor.

Başkent Paris’i ve hayatı güzelleştirmek, insanların yaşadığı kenti daha çok sevmesi için düşünülen bir proje Paris Plajı. Sevgililer gerek kumların üzerinde gerekse iki kişilik şezlonglarda sarmaş dolaş uzanıyorlar, çocuklar kumda oynayıp kuyular kazıp hatta çevredeki tarihi binaların birer kopyesiolan kuleli binalar inşaa edip sevinç naraları atıyorlar, Seine nehri kenarı boyunca geçici kafeteryalara oturanlar soğuk içeceklerini yudumluyanlar. Kuma ayağını basmadan kenardan yürüyenler, piyasa yapanlar, atmosferin ve yaşamın tadını çıkaran insanlar. Nehir boyunca uzanıp giden yapay kumsalları ile plajı andıran görünüm olmasına ragmen ne yazık ki suya giremiyorsunuz.

Şezlonga uzanmış iki genç sevgili Julie Damienne ile Antony Deleurex, kum ve güneşlenme kayfi çok güzel diyorlar. Ama z su hiç cezbedici değil ama atmosfer çok hoş “diyorlar. Herkesin Paris Plajları’nı görmesini tavsiye eden genç sevgililer,” eğer vaktiniz varsa ve boş yer bulabilirseniz “kumsalda” uzanıp güneşlenmenizi ve de bol bol D vitamini alınması tavsiyesinde bulunuyorlar. Antony Deleurex, güneşlenmeyi düşünmeyenlerin bile bu ortamda dolaşmalarını ve nehir boyunca yürüyüş yapıp gerçekten o keyfi yaşamalarını tavsiye ederken, hele ki gün batarken yürümenin keyfinin bir başka olduğunu söylüyor..

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

57 + = 66