SURUÇ KATLİAMINI PARİS’TE DÜZENLENEN BİR GÖSTERİYLE KINANDI

2,208
25 Temmuz 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki terör katliamını protesto etmek amacıyla Fransa’nın başkenti Paris’te protesto gösterisi düzenlendi. Paris’teki demokratik sol örgütler tarafından düzenlenen protesto gösterisi Paris’in önemli tren istasyonları arasında bulunan Gare de L’est önünde toplanan göstericiler, bir kaç gün evvel Şanlıurfa’nın Suruç kasabasında 32 kişinin hayatını kaybettiği kanlı katliamı protesto etmek amacıyla demokratik sol örgütlerin katliamı Fransız kamuoyuna duyurmak için çadır kurup bildiri dağıttıkları Republique meydanında son buldu.

Gösterinin korteji önüne Suruc’ta yaşamını yitiren 32 gencin portreleri ile karanfil taşıyan kırmızı üniformalı gencler, yürüyüş boyunca tek sıra olarak yürüdüler. Göstericiler ellerinde İŞİD terör örgütü ile bu örgütle işbirliği yaptığı yazılı pankratlar taşıdılar. İŞİD ve AKP’den Suruç katliamının hesabı sorulmasın istiyoruz sloganı atan göstericiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP ve Hükümet aleyhine de slogan attılar Gösteriye katılan öfkeli kalabalık Türk savaş uçaklarının PKK’ya yönelik olarak yapılan sınır ötesi operasyonlarını kınadı. 

Protesto yürüyüşünün bitiş noktası olan Republique Meydanı’na gelen göstericiler, Suruç’taki katliamda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Protesto gösterisinin organizasyonunda bulunan örgüt temsilcileri Suruç katliamı üzerine kısa birer konuşma yaptılar. Sosyalist Gençler adına gerçekleştirilen konuşmada gençler, katliamdan sağ kalanların anlatımları okundu. Gençlerin Kobane’nin inşaası için yola çıktıklarını ifade eden konuşmacı, “bu inşaa bitmeyecek” dedi. MLKP adına söz alan konuşmacı ise katliam, işkence ve tecavüz makinesi faşist politik İslamcı İŞİD’in iğrenç yüzünün Suruç’ta ortaya çıktığını “söyledi.
Türk ve Kürt halklarımızdan, Çerkes, Arap, Laz, Ermeni, Rum, Boşnak, Gürcü, Roman ulusal topluluklarından, Alevi, Ezidi inancından, sömürü ve zülüm düzeninin hizmetindeki politik İslamcılığa hayır diyen Müslümanlardan işçileri, kadınları, gençleri, yolsuzlukları, emekçileri, köylüleri, aydınları, sanatçıları AKP ve onun işbirlikçisi İŞİD cephesine karşı birlik olma çağırısında bulunuldu. PYD adına konuşan sözcü ise, uluslararası kamuoyunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan desteğini çekmeye ve ikaz etmeye davet etti.

Pir Rıza Yağmur yaptığı konuşmada, Suruç’taki kanlı katliamın ardından yapılan operasyonların demokrasi, özgürlük ve inanç yanlısı güçlerinin cephe oluşturduğu bir zamanda yapılmasının amacı birlikteliği bozmaktan başka bir şey olmadığını söyledi. KCD-E adına konuşan Murat Ceylan, Türk faşizminine ve onun saldırılarına karşı hep birlikte direnişe geçelim çağırısında bulunan Murat Ceylan, AKP hükümetinin PKK’ya karşı yaptığı sınır saldırıyı ACTİT, SKB, FEDA, Sosyalist Gençlik, Odak, Partizan, FUAF, Demokratik Kürt Toplum Merkezleri, Kürt Kadın Hareketi, , Bir-Kar ve Sol Cephe gibi Suruç katliamını kınama ve protesto organizasyonuna imza koyan sivil toplum örgütleri katıldı. Fransız Kominist Partisi üyeleri ile Anarşist Grubu üyelerinin de gösteride yer aldıkları görüldü.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

1 + 7 =