TUNUSLU KADIN GAZETECİYE PARİS’TE DESTEK MİTİNGİ

112
19 Ekim 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te polis şiddetine karşı Tunuslu gazeteci Arroi Baraket’e destek gösterisi. Başkent Paris’in République ve Lyon kentindeki Tunus Konsolosluğu önünde, Arroi Baraket’e destek mitingleri düzenlendi. 17 Eylül 2021 akşamı Sokağa çıkma yasağı süresi başlamasında evine giderken polis tarafından arabası durdurulan Gazeteci Arroi Baraket’e polis tarafından para cezası kesen polis, gazeteci Baraket’in sokakta olan yalnız ben değilim benden başka kişilerin arabaları var demesi üzerine Polis gazeteci Baraket’in elinden zorla telefonunu alıp ve gazeteci kadını tartakladığı idida edildi.

Arroi Baraket, sokağa çıkma yasağının başlamasından bir kaç dakika sonra bir polis devriyesi tarafından durdurulduğunda iki arkadaşıyla evine giderken. Yasayı ihlal ettiği ileri sürülüp Para cezası kesilmiş. Para cezası bildirisini imzaladıktan sonra, diğer arabaların serbestçe hareket ettiğini göstermek için sokağı filme almasına kızan polis elinden zorla görüntü çektiğ itelefonunu alıp kadın gazeteciyi darp ettiği belirtildi.

Olayın ardından O gecenin ilerleyen saatlerinde Arroi, polis memuru hakkında şikayette bulunmak için karakola gittiğinde, memurun zaten kendisi hakkında şikayette bulunduğunu öğrenir. Ertesi gün, kendisini Tunus savcılığında sanık sandalyasında bulduğu bilidirildi.

22 Ekim Cuma günü mahkemeye çıkarılacak olan gazeteci Arroi, savcı tarafından “kamu görevlisine karşı aşırı şiddet” kullanmaktan yargılanacak. Polis şiddetinin kurbanı olmasına rağmen kendisini son derece ciddi suçlarla itham edilip hapis cezasına çarptırılabileceği ileri sürülüyor.

Gazeteci kadının avukatı ve gazeteciler sendikası ile iletişim kurması engellendiği ve polis tarafından alınan telefonunu geri verilmesi talebinde bulunan gazeteci Arroi’ya, sokakta kadın düşmanı sözlerle hakaret edip ve kendisinin polis sendikasına üye olduğundan bahsederek tehdit etmeye devam ettiği ve böylece kendini korumaya çalıştığı kaydedildi.

Gazeteci Arroi Baraket’in yargılanmasına derhal son verilmesini talep eden 20 aşkın sivil toplum kuruluşları ile gazeteci sendikaları Arroi Baraket’e saldıran polis memurunun cezasını çekmesini ve polisin cezasız kalmamasını istediklerini belirttiler. Açılan imza kampanyasına, kadın hakları savunucu dernekler ile çeşitli basın kuruluşları ile gazeteciler sendikalarının da imzalandığı açıklandı.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.