TÜRK-FRANSIZ EDEBİYAT 2022 ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

433
24 Kasım 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye-Fransa Komitesi tarafından geleneksel olarak her yıl verilen « Fransa-Türkiye Edebiyat Ödülü 2022 sahiplerini buldu. Fransa-Türkiye-Fernand Rouillon Komitesi Edebiyat Ödülü, her yıl dönüşümlü olarak, Fransızcaya çevrilmiş bir Türkçe romana ve Türkiye üzerine Fransızca bir makaleye veriliyor.

Romancı ve gazeteci Kenizé Murad başkanlığındaki jüri, Bayram Balcı, Mathias Énard, Vénus Khoury-Ghata, Nedim Gürsel, Frédéric Hitzel, Marianne Meunier ve Gaye Petek’ten oluşuyor. Deneme kategorisinde bu yıl jüri üyeleri taarfından 9 eser aday gösterilmiş. Başkent Paris’in 16’ncı bölge belediyesinde düzenlenen törende kazanan eserler açıklandı. Ev sahipliğini üstlenen Paris 16. Belediye Başkanı Francis Szpiner, yaptığı konuşmada verilen ödüllerin iki ülke edebiyatına büyük katkıları olduğunu ifade etti.

Jüri taarfından ödüle layık görüleceği düşüncesiyle belirlenen 9 eseri Romancı ve gazeteci yazar Kenizé Mourad her bir kitap için kısa bir konuşma yaparak tanıtımını yaptı. Samim Akgönül’ün Türkiye Sözlüğü, Anne Andlauer’in Erdoğan Türkiyesi, Metin Arditi, İstanbul Aşk Sözlüğü, Didier Billon’un Türkiye Önemli Bir Ortak, Can Dündar’ın Erdoğan, Yeni Padişah, Phillipe Dupuich ile Timur Muhiddin’in ortaklaşa hazırladıkları, Yeraltı İstanbul, Kristian Feigelson ile Mehmet Öztürk’ün Türkçe Ekranlar, Nicolas Monceau, Türkiye Bir Avrupa İkilemi mi ?, Lea Rasodella Volta, Türk Milliyetçiliğinin Paradoksları, Recap Erdoğan’ın Osmanlıcılığına Kimlik İnşaası adlı eserler yarışmaya dahil edilmiş.

Jurinin ödüle layık bulduğu iki eser ise, İstanbul’da yaşayan gazeteci Anne Andlauer’in Erdoğan Türkiyesi ile Akademisyen Didier Billon’un Türkiye Önemli Bir Ortak, adlı eserleri, Türkiye-Fransa Komitesi’nin Fransa-Türkiye Edebiyat Ödülü 2022’nin kazananları oldu. Ödül kazanan eser sahiplerinden Anne Andlauer, İstanbul’da bulunmasından dolayı ödül töreninde hazır bulunamadı, Eser sahibinin yerine babası kızı yerine kısa bir konuşma yaptı ve juri üyelerine teşekkür etti. Diğer ödül sahibi ise Akademisyen Didier Billon, Ödülünü Kenize Murad’ın elinden aldı ve Türkiye,Fransa ilişkileri üzerine bir konuşma yaptı ve jüri üyelerine teşekkür etti.

Paris’in 16’ncı bölge belediyesinde düzenlenen Fransa-Türkiye Edebiyat Ödülü 2022 törenine Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner, Türkiye’nin OECD Nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Kerem Alkin, Akademisyenler, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri katıldı. Tören sonrası Ödül sahiplerinden Akademisyen Didier Billon, kitabını okurlarına imzaladı.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 59 = 69