TÜRK MODACI ILGIN,PARİS’TE 2016 İLKBAHAR YAZ MODA DEFİLESİ

4,928
7 Ekim 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

New York yaşayan Türk moda tasarımcısı Ilgın Ütin, Paris moda haftası çercevesinde açık havada düzenlediği defilede 2016 İlkbahar ve Yaz kolleksiyonunu tanıttı. Genç moda tasarımcısı Ütin’in ilk kişisel defilesi olan tanıtımda genç tasarımcı gibi New York yaşayan ,Türk saksafoncu İlhan Erşahin, çellist Gaspar Claus ve Collin Johnco, İlkbahar ve Yaz kreasyonunun tanıtımı esnasında yaptıkları canlı müzikle defileye renk kattılar. Başkent Paris’teki 7 katlı bir apartmanın teras katında düzenlenen defileyi izleyen Parisli moda severler genç tasarımcıyı ve kıyafetleri sunan mankenleri alkış yağmuruna tuttular.

Genç modacı Ütin hazırladığı ilkbahar-yaz koleksiyonu için seçtiği tema “Osmanlı’da Harem” üzerine çalışmış. Çalışma ve araştırmalarının çoğunu İstanbul Kapalı Çarşı’dan tedarik ettiği el dokuması doğal kumaşlar ve el yapımı dantel tekniği ile üretilen kıyafetlerden oluşan kolleksiyonu’nda tanıttığı giysiler için güpür dantel ve ipek kumaş kullanmış. Rahat giyim tarzı üzerine yapan genç modacı, seyahat ve gece giyimine ağırlık vermiş çalışmalarında.

Genç modacı Ilgın çalışmalarına yönelik düşüncelerini şöyle ifade ediyor. “Benim için etik moda, feminizm ve kadının toplumda güçlendirilmesi meselesidir. Bu öyle bir meseledir ki,üreticiden giyene,üretim için bayan ustadan,giydirmek için çalıştığı “gypsetter”lara kadar uzanır. Tıpkı geçmiş ile gelecek,geleneksel ile modern,doğu ile batı arasındaki bir köprü gibi. Bir biçimde tıpkı İstanbul gibi. Yeni SS16 kolleksiyonu için Ilgın doğduğu topraklarına döndü ve zamanının çoğunu İstanbul Kapalı Çarşı’da nadir bulunan hazineleri aramak ile geçirdi. Kolleksiyon bir Osmanlı Haremin’de bulmayı düşleyebileceğiniz geometrik çinilerle kaplı 15 sıradışı parçadan oluşmakta ” olduğunu söylüyor.

Genç tasarımcı Ilgın Ünit, Kendisi aynı zamanda, dantel ile üretilmiş el yapımı bir plaj giyimi kolleksiyonunu Türkiye’de zanaatkar ev kadınlarına iş sağlamak için geliştirmiştir. Bu kolleksiyonda saykodelik 1970 yıllardan etkilenerek, sıcak bej kumlardaki değerli taşları anımsatan. Türkiye’nin rengi Turkuaz ile harmanlanmış topraksı pastel renkleri tercih etmiştir. Modacı Ilgın, ilk kişisel defiilesini Paris Moda haftası için Le Perchoir’de gerçekleştirdi. Stilini,Zelda Citroen’in baş aksesuarları ve Freda Banana güneş gözlükleri ile defilesinde sunduğu kıyafetleri tamamladı.

Genç tasarımcı Ilgın Ünit, Kreasayon tanıtımının sonunda sunduğu İlkbahar ve Yaz modelelriyle ilgili olarak ve gelecekte yapmayı düşündüğü çalışmalarına yönelik şunları söyledi ” İlk kişisel defilem ve bunuda Paris’te yaptım. Gelecek sezon inşaallah yine Paris’te defile yapmak istiyorum. New York’d ayaşadığım için orada da yapabilirim. Ama, şirketim devamlı yer değiştirdiği için ve değişik ülkelrden ilham aldığım için daha çok değişik yerlerde yapmak istiyorum. Daha başka ülkelerde üretim başka ülkelerde gösterim. Mesela Hindistan’d aüretim Amerika’da gösterim, Brezilya’da üretim İtalya’da gösterim gibi. Sunumda işlediğim tema İstanbul Kapalı Çarşı, bütün kumaşları Kapalı Çarşı’dan el dokuması satan dükkanlardan aldım. Çekimlerde Kapalı Çarşıd agerçekleşti. asıl fikir onu yurtdışına taşımaktı. Paris’e gelme fırsatım oldu ve bu organiasyon böylelikle gerçekleşmiş oldu ” dedi. Modacı Ilgın New York’da yaşayan İstanbullu bir moda tasarımcısı olduğunu, Türkiye’de sanat okuluna gitmiş ve Naba Milano’da Moda ve tekstil okuduğunu “söylüyor.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

9 + 1 =