TÜRK PASAPORT ADLI YAHUDİLERİ NAZİLERDEN KURTARAN FİLM PARİS’TE

2,867
13 Mayıs 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’daki Yahudilerin kurtarılmasında rol oynayan Türk diplomatlarının hikayesini anlatan “Türk Pasaportu (Turkish Passport)” adlı belgesel film Paris’teki Yerel Katılımcı Demokrasi adlı kuruluşun katkılarıyla dönemin canlı tanıklarının da hazır bulunduğu Türk Pasaportu “ filmi gösteriminin ardından Büyükelçilik tarafından filmi izlemeye gelenler için düzenlenen kokteylde Türk yiyecek ve içecekleri ikramında bulunuldu .

İkinci Dünya Savaşı sırasında Türk diplomatlar tarafından pasaport verilerek hayatları kurtarılan binlerce Yahudi’nin yaşam savaşını anlatan “Türk Pasaportu” isimli belgesel yönetmenliğini Burak Arlıel ve yapımcılığını Güneş Çelikcan’ın üstlendiği “Türk Pasaportu” filmiyle Ankara’nın “İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi zulmünden binlerce Yahudiyi, İkinci Dünya Savaşı’nda Avrupa’da ve özellikle de Fransa’da görev yapmış Türk diplomatların Yahudileri, Nazi kamplarından kurtardığını anlatan belgesel film gösterim öncesi ve sonrası geçmişte olayı yaşayan canlı tanıklar ile filmi izliyenlerin değerlendirilmesi yapıldı. Olayın canlı tanıkları geçmiştek yaşananları anlatırken duygulanırken,filmi izliyenlerden bazıları “ Yahudileri kurtarmaya çalışan Türk diplomatların, Ankara hükümetinin talimatıyla mı yoksa, kendi başlarına hareket ederek mi bunun gerçekleşmiş olduğu sorusuna Salonda Bulunan Türkiye’nin Paris Büyükelçi Hakkı Akil, Ankara Hükümetinin politikası ve talimatı üzerine yapıldığı düşüncesinde olduğunu ifade etti.

“Türk Pasaportu” filmin gösterimine Paris’teki yahudi camiası büyük ilgi gösterdi. Olayın canlı tanıkları hala Türk pasaportu taşıdıklarını gururla anlattılar. İzleyiciler arasında bulunan Nesim Fintz, geçmişte olduğu gibi Türk Diplomatlarının bugünde aynı duyarlılık içerisinde olduklarını, bundan birkaç yıl evvel, yaşadığı bir anısını Filmi izlemeyel gelenlere anlatarak paylaştı ev yılllar evvel Nazi katliamından Yahudileri kurtaran Diplomatlar, bugün de olsa aynısını yapacaklarından şüphem yok dedi. Burak Arlıel’in yönetmenliğini üstlendiği 2011 yapımı belgesel film, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali altındaki Avrupa ülkelerinde görev yapan 19 Türk diplomat tarafından, soykırım tehdidi altındaki bin 900 Yahudi’nin soykırımdan kurtarılarak Türkiye’ye getirilişlerini konu alan bu film, gelecek günlerde başka yerlerde de gösterilmesi bekleniyor

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

8 + 1 =