TÜRKİYE CUMHURİYE’NİN 93. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ PARİS’TE COŞKUYLA KUTLANDI

2,166
30 Ekim 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümü vesilesiyle, T.C. Brüksel Büyükelçisi Hakan Olcay ve Paris Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Ali Onaner’in evsahipliğinde 27 Ekim 2016 Perşembe günü akşamı geniş katılımlı Cumhuriyet bayramı kutlama resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona Kültür ve Turizm Bakanımız Nabi Avcı, Fransız yetkililer ve Paris’teki diplomatik misyonların temsilcileri ile Paris ve civarında faaliyet gösteren Türk Sivil Toplum Örgütü temsilcileriyle vatandaşlarımızın katılımıyla Büyükelçilik konutunda verilen resepsiyonla kutlandı. Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, günün önemine binaen davetlilere hitap etti. Bakanın konuşmasının ardından, T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim resepsiyonunda okunması için yurtdışındaki temsilciliklere gönderdiği, metni Büyükelçilik Maslahatgüzarı Ali Onaner ile Özge Pan iki farklı dilde davetlilere okudular.
“Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ilan ettiğimiz, son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümüdür.Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk Milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı kurtuluş savaşını, tarihte benzeri görülmemiş bir zaferle taçlandırmıştır.
Bu büyük zaferin ardından, 29 Ekim 1923’te, “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefiyle Türkiye Cumhuriyetini kurduk.
Cumhuriyetimizi, 2200 yıllık devlet geleneğimiz ile yaşadığımız coğrafyadaki bin yıllık Selçuklu ve Osmanlı mirasının, o günün zor şartlarında elde edilmiş bir kazanımı olarak görüyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti, 93 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmiş, bilhassa son dönemdeki atılımlar sayesinde, bugün dünyanın yükselen güçleri arasında yer almayı başarmış bir devlettir.
Büyüyen ekonomisi, güçlü demokrasisi, temel insani değerlere olan bağlılığı, ilkeli ve vizyoner dış politikasıyla Türkiye, bölgesinde ve dünyada bir ilham kaynağı olmayı günümüzde de sürdürüyor.
En son 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar, milletimizin devletiyle ne kadar bütünleştiğini tartışmasız şekilde bir kez daha teyit etmiştir. Milletimiz, yeni işgal girişimlerine karşı da, İstiklal Harbindeki kararlılıkla mücadele edeceğini, o gece tüm dünyaya göstermiştir. FETÖ mensubu hainlerin silahlarına göğsünü siper ederek, özgürlüğüne, demokrasisine, hükümetine ve devletine sahip çıkan milletimizin azmi, Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne hasrettiğimiz 2023 hedeflerimize ulaşma konusundaki en büyük güvencemizdir. Bu büyük devletin ve bu kahraman milletin Cumhurbaşkanı olmaktan şeref duyuyorum.
Dünyanın neresinde olursa olsun, tüm vatandaşlarımızın ve dostlarımızın da, milletimizin 15 Temmuz’da yazdığı destandan gurur duyduklarına inanıyorum.
Cumhuriyetimizin 93’üncü yıldönümüne, hem bir darbe girişimi, hem bir terör saldırısı, hem de bir işgal teşebbüsü olan böyle büyük bir badireyi atlamış olarak ulaşmış bulunuyoruz.Şundan tüm vatandaşlarım ve dostlarımız emin olsunlar: Bugün Türkiye, 15 Temmuz sabahı olduğundan daha güçlü, daha dirayetli, daha kararlı bir ülkedir.Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, vatanımıza, istiklalimize, geleceğimize kast eden hiçbir saldırı başarılı olamayacaktır. Hedeflerimize ulaşmamızın önüne, ne terör örgütleri, ne de onları kullananlar geçebileceklerdir.Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını gönülden tebrik ediyorum.
Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılmak için fedakârlıkla mücadele eden tüm gazilerimizi, bu uğurda canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Ecdadımızın emanetine sahip çıkan kahraman milletimize ve bize dualarıyla destek olan tüm dostlarımıza en kalbi şükranlarımı sunuyorum.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Recep Tayyip ERDOĞAN Cumhurbaşkanı”
Cumhuriyet bayramını kutlama Resepsiyonuna, Siyasi Parti temsilcileri, kordiplomatik mensubu çok sayıda Büyükelçi, akademisyenler, işadamları, sanat camiası, STK temsilcileri, Paris’te görevli Türkçe ve Türk kültürü öğretmenleri ve din görevlileri ile vatandaşlarımızdan müteşekkil kalabalık bir katılım oldu. 2 saati aşan resepsiyonda konuklara Türk mutfağından seçkin ikramlarda bulunuldu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

5 + 2 =