TÜRKİYE’NİN PARİS BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE ALEVİ KATLİAMI PROTESTO EDİLDİ

1,732
7 Mayıs 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonı (FUAF) Kamuoyunu bilgilendirmek, amacıyla 6. Mayıs 2015 Çarşamba günü yerel saat ile 13:00’te Avrupa’nın bir çok üklesinde olduğu gibi Fransa’nın başkenti Paris’te Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği önünde gösteri düzenledi. Suriye’deki Alevi katliamını kınamak üzere Büyükelçilik önüne siyah çelenk bırakıldı. Aralarında birkaç Suriye’deki rejime muhalif kişinin de bulunduğu Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu üyeleri ile bazı demokratik sol örgüt dernek üyelerinin hazır bulunduğu 30 kişilik bir grup Büyükelçilik önünde 45 dakikalık bir gösteri yapıp türkçe ve fransızca olarak basın bidirisi okuduktan sonra dağıldılar. Okunan basın bildirisi; Avrupa Kamuoyunu bilgilendirmek,duyarlı ve sorumlu davranmaya davet etmek içi Avrupa’da bulunan tüm Türk Büyükelçilikleri’ninönünde aynı gün ve ayı saatte protesto eylemleri yapıyoruz.

Demokrasi mücadelesi veren tüm duyarlı dostlarımızı eylemlerimizde dayanışmaya davet ediyoruz. 25.4 2015 günü Suriye’nin İdlib kentindeki Cisr El Şuğur kasabasını ele geçiren NÜsra Cephesi,İştebrak köyünde çoğunluğu Alevilerden oluşan, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu en az 35 kişiyi vahşice katletti, onlarcasını d akaçırdı. Bu insanlık dışı katliamı kınıyor, katilleri şiddetle lanetliyoruz. Daha Şengal’de,Kobani’de, Lazkiye’de,Şam’da HImus’ta, Hama’da Alevi, Kürd,Türkmen, Ezidi, Süryani, Hıristıyan, Şii demeden, topu, tüfeği, silahı olmayan insanları demir kafeslerde,üzerine benzin dökerek acımasızca yakıp katleden, kafa kesen kadınları köle pazarında satan,tecavüz eden bu canavarlara artık dur denilmeli,bu beladan insanlığın kurtarılması için gerekenler aksatılmadan yapılmalıdır.

Emperyal çıkarlar uğruna bu vahşete sessiz kalmak,sudan bahanelerle bu çetelere karşı tavır almamak,dünyamız için utanılacak bir durumdur, vicdansızlıktır,suçtur. Bu suça ortak olmamak için sesimizi yükseltmek,özellikle Avrupa Birliği’nin ve diğer dünya devlettlerinin bu anlamda adım atmasını sağlıyarak bu vahşi cinayetlerden insanlığı kurtarmalıyız. Bütün dünyanın bu barbarlara ve bu barbarlara babalık yapanlara karşı net tavır almalarını bekliyoruz. Bu gün Afganistan’da Taliban, El-Kaide, Irak,Suriye’de DAİŞ,El Nüsra,Nijerya’da Boko Haram, Kenya’da Eş Şebab adı ne olursa olsun, hepsi zihniyet olarak aynı kaynaktan beslenen, dünyamız ve insanlığımız için en büyük tehdit ve tehlike olarak karşımızda durmaktadır.

Türkiye hükümeti başta olmak üzere, Avrupa ve bütün dünya devletlerinin iki yüzlü politikalara son vermesini, bu çetelere giden para ve silah akışını açıkca engellemelerini, yine bu çetelere destek veren devletler açık bir şekilde deşifre edilerek savaş suçuyla insanlık suçu yarrgılanması sağlanmalıdır. Aleviler olarak; Dünyanın neresinde olursa olsun,dilinden, inancından, renginden, yaşam biçiminden, fikirlerinden dolayı, insnaların katledilmesini, zulme uğramasını şiddetle kınıyoruz. Günümüz dünyasında bu tür vahşetlerin yaşanmasından utanç duymaktayız. İnsanlığı vicdanlarıyla konuşmaya bu barbarlığa karşı barikat oluşturmaya davete diyoruz. Unutulmasın ki ; Söndürülmediği taktirde bu yangın bütün dünyayı yakar. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu. Basın açıklamasının ardınddan eylemciler Paris Büyükelçiliği önünden ayrıldılar.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

6 + 4 =