TÜRKİYE’NİN PARİS BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDE ” 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ” ETKİNLİĞİ

380
16 Temmuz 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ anma programı.15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinliği Türkiye’de olduğu gibi Türkiye’nin Yurtdışı Temsilciliklerinden Fransa’nın başkenti Paris’te de düzenlendi.
Türkiye’nin Paris Büyükelçiliğinin ev sahipliğinde düzenlenen törene, Fransa’daki büyükelçilik personeli, Türk kamu kurumlarının temsilcileri ile Türk sivil toplum örgütü temsilcileri ve Türk vatandaşları katıldı.

Hain darbe girişimi sırasında yaşamını yitiren şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende konuşan Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner, 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının, Cumhuriyet tarihinin en büyük saldırısı olduğunu ifade ederek, o gün şehit edilen 251 vatandaşı anmak, demokrasinin kazandığı zaferi kutlamak için bugün burada bir araya gelindiğini söyledi.

Darbe girişimi yaşandığı sırada Paris’te görevde olduğunu belirten Onaner, Fransa’da bu hain saldırıyı başta Fransa’da yaşayan Türk vatandaşlarına ve Fransız kamuoyuna bunu nasıl anlatmak gerektiği konusunda hızlı şekilde bir çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Onaner, “15 Temmuz’da yaşananlar aslında çok çarpık görüşlü, terör örgütünden de daha vahim hedefleri benimseyerek hareket eden karanlık bir yapılanmanın faaliyetleri olduğuna dikkat çekti ve Fetö terör örgütünün çarpık hedeflerinin sonucuydu bu kalkaşma ” dedi.

Büyükelçi Ali Onaner, Türk milletinin sokağa çıkarak darbecilere bizzat engel olduğunu hatırlattı ve Paris’teki Türk vatandaşlarının da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “darbecilere engel olun” çağrısına uyarak, gecenin geç saatlerinde seslerini duyurmak için büyükelçilik önünde toplandığını belirtti.

Onaner, “Biz Türkiye’den uzakta Paris’te de birliğimizi, bütün vatandaşlarımızın bu hain saldırıya karşı tek vücut olarak desteklerini hissettik, belki darbe döneminde yaşları küçük oldukları için bu hain darbenin ne olduğunu bilmeyen çocuklarınız veya yakınlarınız olabilir bunlara o gece yaşananları anlatın. Fransız dostlarınıza da bunu anlatın onlarda bilsin “şeklinde konuştu.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 54 = 58