TÜRKİYE’NİN PARİS BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI

1,224
16 Temmuz 2020 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da Türkiye’nin Paris Büyükelçiliğinde FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. yıl dönümü vesilesiyle şehitler için anma töreni gerçekleştirildi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Türkiye’nin Paris Büyükelçiliğinde Büyükelçi İsmail Hakkı Musa’nın ev sahipliğinde anma töreni gerçekleştirildi.

Törene Türkiye’nin OECD nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Erdem Başçı, Türkiye’nin UNESCO nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Altay Cengizer ile Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin’in yanı sıra büyükelçiliğe bağlı müşavirlikler ve Paris’teki Türk sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.
15 Temmuz şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Büyükelçi Musa, FETÖ’nün planlandığı ancak her kesimden vatandaşın mücadelesiyle akim bırakılan 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşenleri rahmetle, gazileri minnetle andığını belirtti.

FETÖ’nün devlete yönelik büyük tehlikeyi ortaya koyduğunu ifade eden Büyükelçi Musa, “Bu tehdidin bertaraf edilmesinde en büyük pay, kendi iradesi üzerinde bir güç tanımadığını, devletini ve demokratik kazanımlarını korumak için hayatını vermeye hazır olduğunu ortaya koyan milletimizdir” dedi.

Bu yıl geçtiğimiz yıllara kıyasla programda değişiklik yapmak zorunda kalındığına vurgu yapan Büyükelçi, “Korona virüs nedeniyle belirli sayıda kişi davet etmek zorunda kaldık, davetlilerimiz maske takmak ve mesafeyi korumak durumunda olduğumuz için bu sene böyle oldu” . şeklinde konuşan Büyükelçi Musa,

Bu konudaki konuşmasını şöyle sürdürdü; Bu dönemde Fransa’daki Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının, Fransız Belediye ve diğer kuruluşlara Koronavirüs salgınıyla mücadelede verdikleri maddi ve manevi destek Fransız resmi mercileri ve halk tarafından taktirle karşılandı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” Dedi.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

78 + = 85