TÜRKİYE’NİN PARİS BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDE ATA’YI ANMA TÖRENİ

720
10 Kasım 2020 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

T.C. Paris Büyükelçiliği’nde 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni Düzenlendi.Paris Büyükelçiliği’nde bu sabah düzenlenen törende Ulu Önder Atatürk anıldı. Sabah 9.00’da Büyükelçilik salonunda toplanan Büyükelçilik mensupları, saat 09’5 geçe bir dakikalık saygı duruşunun ardından ulusal marşımız okundu.
Büyükelçi Dr. İsmail Hakkı Musa,  Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 82. yılında anma programına katılanları selamladı, Büyükelçi Musa, konuşmasında, Kurtuluş Savaşı’nın önderi, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, eşsiz devlet adamı Büyük Önder Atatürk’ü sonsuzluğa uğurladığımız günün 82.  yıl dönümünde, O’nun manevi huzurunda saygı ile eğildiğimizi ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm yurtta ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde şu saatlerde minnetle anıldığını ifade etti.
Büyükelçi Dr.İsmail Hakkı Musa, konuşmasını şöyle sürdürdü ; Malesef bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle anma törenimizi daha dar bir formatta tutmak zorunda kaldık. Bu nedenle törenimize katalımayan mensuplarımızın da bizlerle aynı düşünceyi aynı heyecanı yaşadıklarından endişemiz yok. Aramızdan ayrılmasının üzerinden on yıllar geçmiş olmasına rağmen Atatürk, milletimizin kalbindeki yerini tıp kı sağlığındaki gibi korumaktadır. Bu ülkemiz için bir referans noktası olmaya devam etmektedir. Peki Atatürk’ü ne kadar anlayabildik ? Onu bu kadar başarılarına taşıyan özelliklerini ne kadar kavrayabildik.
Cumhuriyete sahip çıkmak istiyorsak, tabi ki başta Atatürk olmak üzere Cumhuriyeti kuranları onların felsefesini çok iyi anlamamız gerekiyor. Cumhuriyeti kuranlar Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemine tanıklık etmiş onurlu yılları yaşamışlardır. Hepsi Osmanlı’nın yetirşitirdiği nesillerdir. Atatürk’ü anlamak deyince aklımıza öncelikle zorluğa karşı yilmamak geliyor. Zor koşullarda dahi inancınıve cesaretini koruyabilmektir. Herkesin umutsuzluğu kapıldığı bir ortamda, geldikleri gibi giderler diyebilmek oluyor.
Bu millet onun liderliğinde hiç bir milletin direnç göstermediği bir zamanlarad dünyaya meydan okudu adeta, bu meydan okuma sonucunda Türk milleti silinmek istediği tarih sahnesinde tekrar şanlı yerini aldı. Gaze Mustafa Kemal’in bir özelliği de hedefi daima ileriye taşıması oldu.
Tarihçi İlbet Ortaylı’nın veciz ifadesiyle, hedefi ileriye taşımak ileriye koymak dahilere özgü bir haslettir. Atatürk’ün sahip olduğu bu kararlılık ve irade Sakarya meydan muharebesinde savaş sanatının o döneme kadar uygulanan genel kaidelerinin dışına çıkılarak Yunan ordusunun veya palikaryalarının mağlup edilmesinde görüldü. Büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemali bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz ruha şaad olsun.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

88 + = 94