TÜRKİYE’NİN PARİS BÜYÜKELÇİLİĞİNDE İFTAR YEMEĞİ

1,228
17 Haziran 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, büyükelçilik rezidansında,yabancı misyon şeflerine ve sivil toplum örgütü temsilcelerine iftar yemeği verdi. Büyükelçilik rezidansında verilen iftar yemeğine, Azerbaycan, Afganistan, Kosova ve Arap Ligi büyükelçileri, Türkiye’nin UNESCO Nezdinde Daimi Temsilci Büyükelçi Altay Cengizer, Türkiye’nin OECD Nezdindeki Daimi Temsilciliği, Fransa İslam Konseyi Başkan ve yardımcıları, Paris Müftüsü, Fransa Din Hizmetleri Müşaviri ve Fransa DİTİB Heyeti, Sanatçılar, Siyasiler, Paris’teki Türk toplum örgütü temsilcileri katıldı.
Büyükelçi Musa, yemekte Fransızca yaptığı konuşmada, Yaşadığımız Fransa ve bizim ülkemiz Türkiye laik bir cumhuriyet, laiklik Dini inanışları saygıyla karşılar ve İslam ile çelişmez. İslam Fransa’da ikinci din olarak kabul edilmiştir. Farklılıkların kabul edilmesi her iki ülkenin de ulusal birliğinin güçlenmesini sağlamaktadır. Büyükelçi Musa, bu akşam burdaki iftar yemeğinde farklı din ve kültürlerden davetlilerin bir arada bulunduğunu ” ifade etti.
Ramazanın huzur, saygı ve hoşgörü ayı olduğuna dikkat çektiği konuşmasını, şöyle sürdürdü: “Bütün dinlerdeki radikalleşmeye karşı mücadele edilmesi gerektiğine inanıyorum. Ramazan ayı aynı zamanda, barış, kardeşlik, dostluk ve maneviyatı güçlendiren kutsal bir aydır. Hiç bir din terörizmle ilişkilendirilemez,ilişkilendirmeye kalkanları fark edip onların oyununa gelmemeliyiz. Popülist,ırkçı ve İslamofobik yaklaşımlarla mücadele etmeliyiz “diyen Büyükelçi Musa, bu iftar yemeği, ulusal ve uluslararası toplumlara çok acılar yaşatan terörizme karşı birlik olunduğunu göstermek açısından bizim için büyük fırsattır.” dedi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

83 + = 88