UNİCEF PARİS’TE “GELECEK HAYALLERİ ” ADLI FOTOĞRAF SERGİSİ AÇTI

798
21 Mayıs 2019 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türk ve Türkiye’de yaşayan Suriyeli Çocukların Fotoğrafları Paris’teki UNİCEF Fotoğraf Sergisinde. Fransa’nın başkenti Paris’te UNICEF, ECHO ortaklığında ve dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Reza Deghati’nin katılımıyla gerçekleşen fotoğraf sergisinin açılışını Türkiye Gençlik ve Spor Bakan yardımcısı Halis Yunus Ersöz yaptı. 14-16 yaş arası Türk ve Türkiye’de yaşayan Suriyeli mülteci çocukların çektiği fotoğraflarının yer aldığı sergi büyük beğeni topladı.

Açılışta konuşan Bakan yardımcısı Ersöz : “ Bizi burada misafir eden Ekonomi Konseyi’ne de bize burayı açtıkları için teşekkür ediyorum. Paris’te sizlerle beraber olmaktan büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız da burda olmak istediler. Ama yoğun bir proğramından dolayı katılamadılar. Ama bir sonraki UNİCEF ile ilgili proğramlarda yer alacaklarını belirttiler.

Bakan yardımcısı Ersöz konuşmasını şöyle sürdürdü “ Bugün gerçekten önemli bir fotoğraf sergisinin ve özellikle de hem Türk hem Suriyeli çocukların birlikte yürüttüğü bir fotoğraf sergisinde birlikte bulunuyoruz. Biraz evvel diğer konuşmacıların da arz ettikleri gibi, Türkiye 4 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapıyor. Bizim için gerçekten çok zor bir süreçti . Türkiye ev sahipliğine başladığında. Ya Aylin bebeklerin denizlerde boğulmasına müsade edecektik. Ya da soframızı ve ekmeğimizi onlarla paylaşacaktık. Biz paylaşma yolunu seçtik.

Bir çok konuşmacı teşekkür etti Türkiye’ye, gerçekten de bu yaklaşım aslında yüz yıllardır sürdüren bir medeniyet beşiği olan Anadolu’da bulunmaktadır. Benden evvel konuşanlar bahsettiler, gerçekten 4 milyon yabancıyı bir ülkede bir şehirde barındırmak kolay değil. Mesela Kilis’te 100 bin Kilisli yaşıyor yüz bin de Suriyeli yaşamakta, bunların bir arada yaşamasını sağlamak ayrı bir maharet istiyor “dedi.

Öte yandan, Fotoğraf projesinin mimarlarından fotoğraf sanatçısı Reza Deghati, projeyle ilgili olarak şunları söyledi : “ Burda çektikleri fotoğraflar sergilenen öğrencilere 4 ay gibi kısa bir sürede İstanbul, İzmir ve Gaziantep de bunlarla çalıştım. Ayrıca Türkiye’den 6 fotoğrafçı arkadaş da destek Verdi. Altı yardımcımla birlikte 4 ayda öğrendikleriyle sergide gördüğünüz fotoğrafları çektiler. Gelecek aylarda Paris’teki serginin ABD ve İstanbul’da açılacağını söyleyen Reza Deghati, benim kırk yılda çektiklerimi bunlar 4 ayda çektiler” dedi.

Serginin açılışında, UNİCEF yetkilileri ile Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa hazır bulundu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 60 = 64