ÜNLÜ FOTOĞRAFÇI ARA GÜLER’İN FOTOĞRAFLARI PARİS’TE SERGİLENDİ

1,169
24 Mayıs 2019 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te Ara Güler Fotoğraf Sergisi Cumhurbaşkanlığınca düzenlenen, fotoğraf sanatçısı ve foto muhabiri Ara Güler’in eserlerinin yer aldığı sergi, Fransa’nın başkenti Paris’te açıldı. Paris’in ünlü sanat galerisi Polka Galeri’de açılan sergiye Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve eşi Sefire Tülay Musa,Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin ve eşi Damla Ömür Tantekin, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fecir Alptekin, diplomatik temsilciler, çok sayıda Türk ve Fransız sanatsever serginin açılışında hazır bulundu.

Ara Güler’in İstanbul fotoğraflarından oluşan sergide, bir çok ünlü simanın portreleriyle İstanbul fotoğrafları yer alıyor. Nazım Hikmet, Abidin Dino, Fikret Mualla, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Yaşar Kemal ve Aşık Veysel gibi tanınmış Türk sanatçılarının yanı sıra Jean Renoir, Salvador Dali’ye, Henri Cartier-Bresson’dan Brigitte Bardot gibi tanının yabancı simaların portreleri sergide yer alıyor. Sergide, 71 fotoğraf ile 25 porte sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Serginin açılışında konuşan, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Musa, Türk ve Fransız davetlilerin sergiyi ilgiyle ve beğeniyle takip etmelerinin sevindirici olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığının girişimiyle düzenlenen Ara Güler serginin nitelikli bir sergi olduğuna değinen büyükelçi Musa, “Bu bizim hikayemiz, gerçekten Türkiye’yi insani boyutta ve farklı bir perspektiften çok güzel anlatan ve Fransız izleyicilerin beğenisine sunulan çok kaliteli ve görkemli bir etkinlik oldu.” Seklinde ifade etti.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı sanat ve kültür danışmanı Fecir Alptekin, serginin düzenlenişiyle ilgili olarak şunları söyledi :Nisan ayında Londra Saatchi Galeri’de açılan Ara Güler sergisi, 23 Mayıs – 25 Mayıs tarihleri arasında Paris Polka Galeri’de sanatseverlerin izlenimlerine sunulmasının ardından üçüncü durağında Avrupa sınırlarını aşarak Kyoto’nun tarihi mekanlarından TofukujiTapınağı’nda gerçekleşecek.

Oradan Sergi, Japonya’da G-20 Zirvesi’nin düzenlendiği aynı günlerde ve bu da Haziran ayı sonunda yapılacak. Serginin dördüncü açılışı, yine dünya medyası ve siyasetinin 2019 yılında odaklanacağı en önemli etkinliklerden olan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ile aynı günlerde, Eylül sonunda New York’da gerçekleşecek. Kentin işlek noktalarından SmithsonianUlusal Amerikan Yerli Müzesi’nde ziyarete açılacak olan serginin, özellikle BM için dünyanın dört bir yanından New York’a gelmişfarklı kültür ve milletlere ait geniş kitlelere ulaşması hedefleniyor. Sergi yılsonundan itibaren Roma’da Trastevere Müzesi ve 2020’de Mogadişu’da T.C. Büyükelçiliği’nde sanatseverlerle buluşacağını “açıkladı..

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 60 = 63