ÜNLÜ SANATÇI AYSUN GÜLTEKİN, PARİS TÜRK MÜZİĞİ KOROSU’NUN ONUR KONUĞU

3,164
25 Şubat 2018 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris Türk Müziği Korosu yılın ilk konserini verdi.Paris Auditorium Espace Reuilly Merkezi’nde, Selin Tenik tarafından 6 yıl evvel kurulan Paris Türk-Fransız Müzikal Derneği’nin organize ettiği başkent Paris’te yaşayan Türk ve Fransızlardan oluşan Paris Türk Müzik korosu, Şefliğini Selin Tenik’in yaptığı TRT Sanatçısı Aysun Gültekin’in konuk sanatçı olarak sahne aldığı yılın ilk konseri Paris’li Müzik severlerin katılımıyla 24 Şubat 2018 Cumartesi akşamı gerçekleşti.
Şefliğini Selin Tenik’in yaptığı türkçe ve fransıca olarak iki dilde sunumu yapılan Paris Türk Müziği Korosu ile Aysun Gültekin ve beraberindeki saz ekibi birbirinden güzel eserleri seslendirerek gece keyif dolu anlara sahne oldu. Her kuşaktan Türk halk müziği sevdalısının gönül telini titreten türkülerin izinin sürüldüğü akşam da kendilerine çekilen müzik ziyafetinde, salonu dolduran dinleyiciler Anadolu’dan ezgilerle kimi zaman çoştular kimi zaman da hüzünlü anlar yaşadılar.
Koro sırasıyla, Ege yöresinden, İzmir’in Kavakları, Ah bir ataş ver, Cemile’min gezdiği dağlar meşeli, İstanbul’un konakları köşeli. Marmaar yöresined ise, Entarisi ala benziyor, İndim havuz başına, Çemberimde gül oya. Orta Anadolu ve Akdeniz yöresinden, Uzun ince bir yoldayım, Gesi bağlarında, Taşa çaldım ayvam ile narımı, Adana köprü başı, Ayaş yollarından aştım da geldim, Fidayda. Karadeniz yöresine uzanın koru burdan da, Ben seni Sevduğumi da, Çaleli’nden o yani,Gökte yıldız aymisun. Eserlerini okuyup Güneydoğu Anadolu’dan Doğu Anadolu’ya uzandı ve, Ne ağlarsın benim zülfi siyahım, Erzurum çarşı pazar, Bitlis’te beş minaret, Urfanın etrafı dumanlı dağlar, Nar ve Evlerinin önü yonca türküsüyle sahneyi konuk sanatçı Aysun Gültekin ve ekibine bıraktı.
Alkışlar arasında sahneye gelen ünlü sanatçı Aysun Gültekin ve saz ekibi İlker Hasan Çelik, Naci Düzel, Kenan Elmas ve Cemal Kablan, salondaki türkü hayranlarına, adım adım Anadolu’yu türkü severlerin gönüllerinde yaşattılar. Yoğun bir talebin olduğu konsere; Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin ve eşi Ömür Damla Tantekin ile Türk Kültür ve Tanıtma Müşaviri Serra Aytunç STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Türk Halk Müziği’nin güçlü yorumcusu Aysun Gültekin, güçlü sesiyle renk kattığı birbirinden güzel Anadolu türküleriyle konsere gelen davetlileri Türkiye’nin dört bir köşesiyle buluşturmanın mutluluğunu yaşattı.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

4 + 2 =