YILMAZ GÜNEY’İN ADI PARİS’TE BİR PARKA VERİLDİ

2,651
30 Haziran 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Yılmaz Güney’in adı Paris’te bir parka verildi.Sinema sanatçısı ve yönetmen Yılmaz Güney’in adı Fransa’nın başkenti Paris’in 10’ncu bölgesinde bir parka verildi.Sanatçı Güney’in ismi verilen parkın açılışı Paris’in 10’uncu bölgesi belediye başkanı Remi Ferraut tarafından yapıldı. Açılışa Mitterand ailesinden Gilles Mitterand,Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney,film yönetmeni Costa Gavras,Paris Kürt Enstitüsü başkanı Kendal Nezan ile Yılmaz Güney’in parka isminin verilmesi için uğraşın Espace Universel Derneği,Demokratik Kürt Konseyi,Acort,Didif ve Actit gibi sivil toplum örgütü temsilcileri hazır bulundu.
Paris’te Türk mahallesi olarak da adlandırılan 10’uncu Paris Bölgesi’nin Strasbourg Saint-Denis semtinde bulunan Sinama oyuncusu Yılmaz Güney’in ismi verilen parkın açılışında konuşan belediye başkanı Remi Ferraut,sürgün hayatı yaşayan ve Paris’te yaşamını yitiren sinema sanatçısı Yılmaz Güney’in adını bu parka vermekten onur ve mutluluk duyduklarını söyledi.
Açılışta, dünyaca Costa-Gavras adıyla tanınan Yunan sinemacı Konstantinos Gavras, Yılmaz Güney’le tanışmalarını anlattığı konuşmasında, Oscar ödüllü yönetmen ve senaryo yazarı Gavras: “Yılmaz Güney, cesur bir filmciydi.
Ölümü hepimiz için ancak daha da çok sinema dünyası için büyük bir kayıptır” Dedi. Kısa bir konuşma yapan Güney’in eşi Fatoş Güney, Başta belediye başkanı Remi Ferraut olmak üzere organizasyonda emeği geçenlerin hepsine teşekkür etti ve Fransa benim ikinci vatanım “dedi.
Paris Kürt Enstitüsü başkanı Kendal Nezan, yaptığı konuşmada, Yılmaz Güney’in Sinema oyunculuğu ve yazarlığına değindiği konuşmasında, Türk sinema seyircisi tarafından kendisine “Çirkin Kral “ ünvanı verilmiş olduğunu söyleyen Nezan, Anadolu’dan İstanbul’a gelmiş yoksul fakir bir ailenin çocuğu olduğunu, siyasi ve devrimci düşüncesinden dolayı cezaevine düştüğünü ve herkesin bildiği gibi Fransa’da sürgün hayatı yaşadığı bir zamanda hayatını kaybettiğini ve Pere-Laches mezarlığında yattığını belirtti.
Yılmaz Güney’in adının verildiği parkın açılış töreninden ardından parkın hemen yanındaki Espace Universel derneği lokalinde Güney’in hayatının önemli dönemlerini anlatan resim sergisi açıldı. Paris’te yaşayan Türk ressam ve Güney’in mücadele arkadaşı İsmail Yıldırım da göçü anlatan üç tablosuyla sergiye destek verdi. Ayrıca bir müzik grubu açılışı yapılan parkın bir köşesinde mini bir konser verdi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

8 + 1 =