YÜZBİNLER PARİS FETE DE L’HUMANİTE ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU

1,291
17 Eylül 2018 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın en önemli buluşmalarından olan Fete de l’Humanite’de Paris La Courneuve Parkı’nda yüzbinlerce insan biraraya geldi. Her yıl yaklaşık 600 yüz bin kişinin katıldığı Fete de l’Humanite bu yıl 14-15-16 Eylül günlerinde yapıldı. Sendika, dernek, kitle örgütü stant ve konferans salonları ile çevrelenmiş şenlik alanında çok sayıda konferans, panel, söyleşi ve gösteri gerçekleşti.
Yerel ve Uluslararası alanda birden çok kurum ve kuruluş Fete De L’Humanite Etkinliğne katıldı. Katılanlar arasında bazı Türk Sol örgütleri ile ilk kez bu etkinlikte yer buldu. Franco-Turk Galatasaraylılar Derneği’de Sosyal aktivite içinde yer almak için stand açan dernek başkanı Şenol Güney, etkinlik içinde yer almaların şöyle açıkladı.
Bizim katılımımız sosyal etkinlik çerçevesinde oldu. Ayrı zamanda spor sever Galatasaraylıların kurmuş olduğu bir dernek, sosyal etkinlikler içerisinde olmak için Fete De L’Humanite etkinliğinde bir stant açtı. Bu stant da dünya koministlerinin ya da insanları sevenlerin bir araya geldiği bir topluluk, bu topluluk içerisinde bizim de yer bulduğumuz için Galatasaraylılar olarak her zaman olduğu gibi bu etkinliğe katılmaktan büyük gurur duyuyoruz “dedi.
Etkinlik alanında yapılan mitingde işsizlik ve sosyal yardımların dondurulma yasasına karşı dayanışma sergilendi. Etkinliği birçok politikacı, sanatçı, yazar ve tanınmış kişilikler ziyaret ederken çeşitli demeçler verdiler. Fransa Kominist Parti Saint Denis Bölgesi Milletvekili Stephane Peu, Fete de LHumanite etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen konferanslarda, Fransa’daki yabancıların sorunlarını dile getirip bu konuyu Fransa Ulusal Meclisi’nde gündeme getireceğini ifade etti.
Ekonomik ve sosyal kriz ile sendikal haklar konulu panellerin düzenlendiği Fete de L’ Humanite etkinliği’nde, birçok ünlü sanatçının yer aldığı sahnede de Fransız aktör ve sanatçılar, gerek konuşmalarıyla gerek sahnede söyledikleri sosyal içerikli parçalarla etkinliğe ayrı bir renk kattılar. Üç gün boyunca süren etkinlikler çerçevesinde, bir çok ülkeden gelen konuk yazarlar kitaplarını imzalayıp gündem üzerinde konuşmalar yaptılar.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

89 + = 93