BÜYÜKELÇİ AKİL OLAYIN ARDINDAN VATANDAŞLARIMIZ İÇİN HAREKETE GEÇTİ

2,014
14 Kasım 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı AKİL, İŞİD’in üstlendiği Paris’teki kanlı terörün en fazla can aldığı Bataclan Konser Salonu yanına geldi. Olayda Paris’te yaşayan vatandaşlarımızdan her hangi bir ölü ve yaralının bulunmadığını yetkililerden ve Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından kurulan kriz masasından bilgi aldığını söyledi. Büyükelçi Akil, Paris’te meydana gelen saldırıları şiddetle kınıyoruz. Fransa ve Fransız halkı ile dayanışma içindeyiz. Fransız halkına ve hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı yaralılara acil şifalar diliyorum. Vatandaşlarımızdan ise sakin ve dikkatli olmalarını mecbur olmadıkça toplu alanlara gitmmelerini rica ediyorum.
Ankara’daki kanlı olayla Paris’teki olayın arasında pek bir benzerlik göremiyorum. Çünkü burda 7 ayrı yerde saldırıda bulunuldu. İŞİD üstlendi, tek benzerlik her halde yapanlardır. Tabi ki İŞİD üstlenmesine ragmen arka planda gerçek anlamda kimlerin olduğunun da araştırılması gerek beklemek lazım. Ben öncelikle Fransa’ya ve Fransız halkına ve burada yaşayan vatandaşlarımıza başsağlığı dileklerinde bulunuyorum yaralılara da acil şifalar dilemek istiyorum. Hakikaten zor bir dönem şu anda 130 yaklaştı hayatını kaybedenlerin sayısı, keza yaralılar 200 civarında bunlardan 99 ağır olduğu ifade ediliyor. Bence bir an once Fransa’da her şeye ragmen tüm bu terörün boyutunun büyüklüğüne ragmen normal hayata dönülmesi önem taşıdığını düşünüyorum. Aksi taktirde bu terör piskozu teröristleri ilerideki girişimleri açısından ve menfu saldırılar açısından daha d acesaretlindirecektir. O bakımdan ben bir an once normal hayata dönülmesi ve bu terör psikolojisinden çıkılmasını önem taşıdığını düşünüyorum.

Fransa’nın başkenti Paris’i dün gece kana bulayan saldırılarda 127 kişi hayatını kaybetti, 99’u ağır 250 kişi yaralandı. IŞİD’İn üstlendiği kanlı terör saldırılarında ilk belirlemelere göre ölen veya yaralanan Türk vatandaşının olmadığı bildirildi. Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği yetkililerinden edinilen bilgiye göre, olayın hemen ardından Fransız makamları ile irtibat kuruldu. Büyükelçilik yetkilileri, kendilerine ilk belirlemelere göre ölen veya yaralanan Türk vatandaşının olmadığının bildirildiğini, aynı zamanda kayıp vatandaş olduğu yönünde herhangi bir başvuru da yapılmadığını kaydetti. Altı farklı noktada gerçekleşen saldırılar sonucu 8 terörist öldü. Bunlardan 7’sinin üzerilerindeki bombayı infilak ettirerek, intihar saldırısında öldükleri belirlendi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

33 + = 43