FRANSA İNŞAAT SEKTÖRÜNDE BÜYÜYEN GURURUMUZ TÜRK FİRMASI STB

18,774
5 Kasım 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da belki son yılların hızla gelişen inşaat sektöründe Türk firmaalrı iz bırakıyor. Fransa ekonomisinin son on yılda ki en önemli yapıtaşı hiç şüphesiz inşaat sektörü. Fransa’da son yıllarda baş gösteren konut sıkıntısı ve eski binalarda yenileştirme sistemi çercevesinde devletin ve bilhassa belediyelerin bu sektörü desteklemesi ve halkın konut ihtiyacını karşılamak için ülke genelinde inşaat ekonomisini ön plana çıkardı. Başkent Paris’te son yıllarda ekonomide tek hareketlilik inşaat sektöründe konut ve barınma ihtiyacını karşılamak için bu sector hareketli bir şekilde devam ediyor. Bu iş kolunda çalışan Türk firmalarının veya taşeronların sayısı her geçen gün artmakta, bu firmalardan birisi de Erkan Özdemir’in sahibi olduğu STB ( Entreprise Generale Batiment) kısa sürede hızla büyüyen Türk’ün firması, Beeldiye ve devletin değişik kurumlarından aldığı ihalelere hergün bir yenisini ekliyor.

Sahibi ve yöneticisi olduğu BTS firmasının 10 yıl gibi bir sürede,50 kişilik çalışanı istihdam eden STB firmasının sahibi ve yöneticisi Erkan Özdemir, gelecek günlerde yap-sat sistemiyle Fransa’da inşaat mütahitliğine başlayacaklarını söyledi. Fransa gibi bir ülkede büyük çapta ihaleler almak ve de aranılan ciddi firmalar arasında yerini muhafaza etmenin kolay bir şey olmadığını açıkca ifade eden Erkan Özdemir, İşinizi ciddi olarak yaparsanız Fransa’da değil hiç bir ülkede iş konusunda zorlukla karşılaşılmıyacağına inandığını söylüyor. STB Firması sahibi Özdemir, Türkiye’de İnşaat sektörünün hızla büyümesi beraberinde devasa müteahitleri ve inşaat firmalarını ülkeye nasıl kazandırdıysa aynı sistemin gelecek yıllarda Fransa’da olacağına inandığını söylüyor. Fransa’ya gelmeden evvel Türkiye’de inşaat söktüründe çalıştığı için bu sektördeki deneyimini Fransa’da uyguladığı için başarılı olduğuna inanıyor.

Ofisinde görüştüğümüz Türk işveren, Teknolojiyi yakından takip etmek zorunluluğuna da işaret ediyor. Tüm yeniliklere açık olduğunun altını Çızen Özdemir, örnek olarak, yine kendisi gibi Türk vatandaşı Göker Arıca’nın kurduğu Araç takip sistemi sayesinde, gerek ekonomik gerek iş mesaisi konusunda büyük fayda gördüğününü belirtti. STB firmamıza ait 21 araç var, bunların % 95 çalışan elamanlar tarafından kullanılıyor. Bu araçları takip etmesi eskiden kolay değildi,Ama şimdi çok kolay, Araç takip cihazı sayesine ayda en az 1200 Euro yakıt tasarrufu yapıyoruz. Bu ne demektir Fransa’da asgari ücretle çalışan bir elaman daha fazla çalıştırmaktır. İş arayan bir işsizi daha istihdam etmektir. Evine ekmek götürmesini sağlamaktır “diyor. Ben boşuna teknolojiyi yakından takip edelim demiyorum. Biz araçlarımıza bu takip cihazlarını taktıktan sonra, çalışan elamanın sabah işe gelmek üzere evinden saat kaçta çıktığını biliyoruz.

Trafiğin sıkışık olup olmadığını da görüyoruz. Elemanımız hafta sonu evinde, altında bizim firmanın aracı var ve yakıtını firmamız koyuyor, elaman hafta sonunu Belçika’da bir yakınını ziyarete gidebiliyor. Gidebilir hakkıdır. Ama firmanın aracıyla değil. Firmanın koyduğu yakıtla değil. İşte biz bunu görebiliyoruz ve biizm bunu bilebildiğimiz bilen elaman bizim araçla özel işine gitmiyor böylece engel olabiliyoruz. Araç takip cihazının başka bir özelliği, elamanımız aracı park ettiği yerden araç hırsızlar tarafından çalınmış, Anında takip işlemiyle aracın nerde olduğunu görebiliyoruz ve en yakın polis karakoluna gerekli müracaat yaptık ve 1 saat gibi kısa sürede aracımızı bulduk. Araç tahrip edilmeden ve elamanımız işi aksatmasına gerek kalmadı ve gideceği müşteriye veya işine kısa sürede ulaşmış oldu “diyor.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 88 = 90