FRANSA’DA İNŞAAT SEKTÖRÜNDE DEVRİM İKİ KATLI EV BİR HAFTADA HAZIR

12,376
24 Temmuz 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Amerika Birleşik Devletleri ABD’den Avrupa’nın konut sorununu çözebilecek yeni tasarım evler geliyor. Depreme dayanıklı ısı tasarrufu bulunan ekonomik ve birkaç günde kolay inşaa edilebilen priket ve tuğladan daha sağlam olduğu iddia edilen Polistren prefabrik evin ilk denemesi Paris’te yapıldı. Yıllar evvel ataları Kayseriden Amerika Birleşik Devletleri ABD’ye göçen Chris Kachigian (Kaşıkyan) tarafından Almanya’da “ Eco Panel Grup “tarafından kurulan fabrikada üretime başlayan ve Avrupa’nın bir çok ülkesinde konut sorununa çözüm olarak düşünülen ve inşaat sektöründe devrim olarak Kabul ediliyor bu system.

Almanya’daki Chris Kaşıkyan’ın Eco Panel Grup firması Fransa’nın başkenti Paris’te uzun süredir inşaat sektöründe çalışan Yüksel Koçarslan’ın sahibi bulunduğu Sotrater şirketiyle birlikte Fransa’da inşaa etmeye başlayacak. İçiresi demir döşemeli olarak üretilen Polistren duvarların üzeri Yüksel Koçarslan’ın Sotrater firması tarafından püskürtme betonla kaplanacak. Fransa’daki ilk denemesi Paris’te yapılan Polistren duvar panoların birleştirilmesiyle 5 katlı bina inşaa edilebileceği gibi polistren panoların içine döşenen demir kalınlığı arttırıldığı taktirde 10 kat yükseklikte bina inşaa edilebilecek. Polistren Prefabrik evin il denemesinin Fransa’da yapılmasının başlıca nedeni, Fransa’da çıkan yeni yasa gereği 2017 yılında, ısı tasarrufu sağlanması amacıyla tüm mevcut bina ve evlerin ısı tasarrufu sağlayan izalasyonla kaplanması mecburiyeti getirilmesinden dolayı, İnşaat sektöründe devrim niteliği taşıyan bu yeni system % 30 ısı tasarrufu sağlıyor. İki katlı bir evin bir hafta gibi sürede oturulacak halde teslim edilmesi ev fiyatlarında % 40 varan bir maddi tasarrufun söz konusu olduğu kaydedildi.

Fransa’daki işlemler için birlikte çalışmak için Sotrater firması tarafından betonlama işlemini yapacak olan bu firmanın sahibi Yüksel Koçarslan, bu konuda şu bilgileri verdi ; Bu ürünün patenti Amerika’da yaşayan Chris adlı bir Ermeni Abimize ait Almanya’da üretiliyor. Ana merkezi system olarak tabir ettiğimiz hazır duvarlar yani ana gövdesi Polistren içine demir entegre edilmiş ve ilk kez uygulanan bir sistem. Bu dış ve iç duvarlara püskürtmeli kuru beton atılıyor ve çok değişik ve inşaat sektöründe bir yenilik. Fransa’dan olurluk belgesi almaya çalışıyoruz. Şayet bu belgeyi alırsak bunun avantajı şu çok kısa sürede ve çok ekonomik binalar inşaa etmek üzerine kurulu sistem görüldüğü gibi demirler polistrenin içine fabrikada fabrikada entegre edilmiş olarak hazırlanıyor ve bize böyle geliyor. Biz zaten temel sistemleri demir ve beton üzerine kurulu ve üzerine polistren duvar panolar birbirine geçmeli olarak hazırlanıyor İç ve dış cephesine biz beton püskürterek normal duvar haline getiryoruz. Zaten beton püskürtme işi bizim Fransa’da yaptığımız en önemli şeylerden birisi. Bunu bundan böyle artık özel müstakil ev yani iki katlı Villa tipi evler veya 5 katlı binalar üzerine uygulamaya çalışacağız. Şu anda yaptığımız bu sistem, Bu sistemin patentini alan arkadaş ve fabrika imalatını yapanlar ve mühendisler burda, Onlarla birlikte Fransa’da olurluk belgesi almaya çalışıyoruz. Duvar oluşumunda istenilen kalınlığı istenilen standart ölçüleri yani normal bir beton duvar özelliğini elde edersek bu sistemde tahmin ediyorum % 20 veya % 30 civarında bir ekonomi sağlıyacağız. Duvarlar üzerinde ve çok kısa sürede üç veya 5 gün içinde bir Villa veya iki katlı bir binanın inşaası bitecek. Tabi ki bu da inşaat sektöründe bir devrim olacak onu yapmaya çalışıyoruz.

Depreme dayanıklı çünkü çok esnek, zaten depreme dayanıklı olması için duvarların ve temel bağlantı sisteminin esnek olması gerekiyor. Depreme dayanıklılığı dışında kendi içinde izalosyonu sağlayan 20 santim izalasyon var. Benim tahminim dünyada bu bir ilk diyebilirim. Belki bu system çok basit ama kendi içerisinde ufak detaylarıyla teknik özelliğini kullanıyor. Ben şunu söylemeye çalışıyorum Fransa’da çok hazır duvarlar var. Prefabrika duvarlar var içine beton doldurulan, onların da bi takım avantajları olan sistemler var. Ama, bu çok hafif ve çok çabuk ilerlenilebilen hem iç izalasyonunu hemde ısı yalıtımını kendi içerisinde sağlayan bir sistem olması büyük avantaj sağlıyor. Biraz önce anlattığım gibi Fransa’da uygulamayı düşündüğümüz sistemin beyni diyelim daha doğrusu yaratıcısı sayın Chris bey Amerika’da yaşayan Ermeni kökenli Amerika’da yaşayan bir abimiz Fransa’da bunun uygulamasını yapmak istiyor ve Fransa’dan olurluk belgesi almaya çalışıyor. Bizim de bu çalışmasına ortak bazında yardımcı olmamızı istiyor. Ortak değilim bunu belirtmek de fayda var alçak gönüllü olalım. Biz kendisine yardımcı olmaya çalışıyorum. O da bize iş konusunda yardımcı olmaya çalışıyor. Şayet bu projeye olurluluk belgesi verilir de uygulanırsa O polistren ve demir etabını uygulayacak biz püskürtme betonla buna katkı sağlıyacağız. Sözü şimdi Chris Kaşıkyan’a bırakıyorum.

Chris Kaşıkyan, Ben bu system üzerinde çoktan beri çalışıyorum. Ama şimdi biraz daha ilerletmek için bu yıl ilk defa burda uygulama yapıyoruz. Buradaki gelişmelerin çok iyi geçtiğini söylüyebilirim. Aslında benim beklediğimden daha iyi oldu iyi geçti, uygulamadan ve gelişmelerden çok memnunum ayrıca Yüksel bey kardeşimi tanımaktan çok çok memnunum, çok yardımını gördüm onunla çok iyi çalışacağımızı düşünüyorum birbirimize yardımcı oluyoruz. Her ne kadar Yüksel bey ortak değilim diyorsa da benim ortağımdır kendisi. Sistemin ilk olması ve depreme dayanıklılığıyla birlikte ısı yalıtım sistemiyle aranılan bir sistem olacağı düşünüyorum. Bir milyon metre polistren üretim yapa bilen makinalara sahip olan Almanya’da bir fabrikamız var diye anlatan Chris Kaşıkyan, ilk önce Fransa da binalar yapmayı daha sonra Avrupa’nın diğer ülkelerinde aynı şekilde çalışmayı düşündüklerini ve depreme dayanıklı olması ve de kısa sürede inşaa edilmesindne dolayı Türkiye’yi de ileriki sürede düşündüklerini ifade etti.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

2 + 7 =