FRANSIZ ÇİFTÇİLER PARİS CADDELERİNDE TRAKTÖRLÜ GÖSTERİ YAPTI

204
9 Şubat 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransız Çiftçiler memnuniyetsizliklerini başkent Paris’in caddelerinde traktörleriyle dolaşarak gösterdiler. Fransız çiftçilerin traktörlü gösterisi emeklilik reformu değil, onlar, ithal ürünlere gösterilmeyen çevresel kısıtlamaları, kendilerine uygulanmasından ve her geçen gün yeni kısıtlamalar getirilmesinden yakınıyorlar.

Fransız çiftçiler sabahın erken saatlerinde başkent Paris’in İtalya Meydanı’nda toplanıp gelecek günlerde yapılacak olan Tarım Fuarı salonunu doğru yürüyüşe geçtiler. Tarım Fuarı alanından Tarım Bakanlığı ve Fransa Ulusal Meclis’in bulunduğu İnvalide Meydanına doğru yürüyüşe geçen çiftçileri Ulusal Meclis yakınına ve Tarım Bakanlığı’na yaklaştırmamak için Polis ve Jandarma yolları araçlarla kapatarak engelledi.

Tarım da saman ve şeker pancarını yok eden bir hastalığa karşı çok etkili olduğu düşünülen neonikotinoidin yasaklanmasından geldi. Hükümet tarımda kullanılan kimyasal ilacı çevreye zarar verdiği düşüncesiyle kaldırdığını açıklayan çiftçiler, Fransa dışından ithal edilen ürünlerde kullanıldığı halde Fransa’da yasaklanan bu kimyasal madde için eşit muamele istiyoruz çağrısında bulunuyor Fransız çiftçiler.

Çiftçileri koruma kuruluşunun iddiasına göre, Fransa’nın komşu ülkeleri ile daha uzak ülkeler bu kimyasal maddeyi kullanmaya devam ederken, etkili bir alternatifi olmayan birbiri ardına kimyasal ilaçları yasaklayan “kamu kurumlarının oynadığı bu ikili oyununu” kınıyoruz. Fransız çiftçiler kendilerini mağdur hissediyor ve hükümete soruyor. “Düşük maliyetle üretilen meyve ve sebzelerin, etlerin, tahılların aynı sağlık, çevresel, sosyal veya hayvan refahı standartlarını karşılamayan Fransa’ya girmesini kabul edebilir miyiz? ” sorusunu soruyorlar.

Fransız çiftçiler hükümete “gıda egemenliği” hedeflerini hatırlatıyor. Komşu ülkelerden “aynı üretim koşullarının garantisini” ve “Avrupa üretim standartlarına uymayan ithalatın durdurulmasını” talep ediyorlar. Aksi takdirde, Devlet “rekabet çarpıklıkları karşısında çiftçileri maddi ve manevi olarak desteklemek zorunda olduğunu “iddia ediyorlar. Polis traktörlü eylem yapan çiftçileri bazı cadde ve bulvarlara girmesini engelledi.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

10 + = 13