FRANSIZ ÇİFTÇİLER PARİS’TE TRAKTÖRLERLE HÜKÜMETİN TARIM POLİTİKALARINI PROTESTO ETTİLER

176
24 Şubat 2024 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da çiftçiler, geleneksel olarak her yıl yapılan tarım fuarı arifesinde düzenledikleri eylemde traktörleriyle Tarım Bakanlığı binası çevresindeki yolları trafiğe kapattı.

Avrupa’da ayaklanan çiftçilerin protesto gösterileri devam ediyor. Fransa’da çiftçiler, başkent Paris’te bir araya geldi. Yarın yapılacak tarım fuarı öncesi ucuz gıda ürünleri ithalatına karşı eylem yapan çiftçiler, traktörleriyle Tarım Bakanlığı’na giden yolu trafiğe kapattı.

Fransız polisi ise çiftçilerin bakanlık önüne ulaşmasını engellemek için bakanlığa giden tüm yolları kapattı. Yüksek fiyatlar yüzünden gelirlerinin olumsuz şekilde etkilediğini savunan, daha iyi ücret, daha az kısıtlama ve daha düşük maliyet talebinde bulunan Fransız çiftçiler, yarın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un açılışını yapacağı tarım fuarı öncesinde de traktörleriyle yol kapatma eylemi yapmayı planlıyor.

Fransa Başbakanı Gabriel Attal, ülke genelinde protesto yapan çiftçilere ocak ayında durumlarının gözden geçirilerek iyileştirileceği yönünde vaatlerde bulunmuştu. Attal, çiftçilerden eylemlerini sonlandırmalarını istemişti. Attal ayrıca, çiftçilere acil nakit yardımından ithal gıda ürünlerinde kısıtlamalara kadar bir dizi önlem paketi vaadinde bulunmuştu.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

29 + = 35