LEZİZ GAZİANTEP KEBAP ÇEŞİTLERİ GAGNY’TE ANTEP SOFRASINDA

656
19 Temmuz 2019 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Biz en iyisi İtalya’nın pizzası İspanya’nın Paellası arayışına girmeden fazla uzağa gitmeyelim, Gaziantep kebaplarının piştiği yere doğru yola çıkalım dedik. Bildiğiniz gibi yöresel lezzetleri keşfetmek, “Benim memleketim bu!” diyenlere bile bilmedikleri yemekleri göstermek Paris’te yaşayanlar için yeni yerler keşfedip damağına düşkün yemesini içmesini bilenlere yol göstermek olsun işimiz dedik en büyük keyfimiz. Leziz yemekler ve kebaplar yapan mekanları bulup ortaya çıkarmak.

Türkiye’nin değil dünyanın en değerli mutfaklarından bir tanesi olan, baklavası ve kebabıyla değil diğer damağa tad veren yemekleriyle de anılması gereken Gaziantep’in enfes kebap türleriyle ve lezzetiyle büyüleyen, kendine has özellikleriyle akıllara kazınan Gaziantep sofralarının olmazsa olmaz kebap çeşitleri. İçli köfte, Cumartesi günü akşamı özel olarak Çiğ köfte yoğruluyor.

Son olarak “Antep mutfağında bir de bu Lahmacun tadmak bir ayrıcalıktır. Gaziantep deyince aklınıza daima baklava gelir. Ancak başka yerlerde yediğiniz baklavaya benzemez bu baklava. İçinde bol bol Antep fıstığı vardır. Hazırlanışında kullanılan tereyağı bile özeldir. İşte bu restaurantta kebap ye kaburga ye ve daha sonra üzerine yediğiniz baklava içinizi bayıltmaz ama kendisine bayılırsınız. Bunu anında Hissettiğinizi fark edersiniz.

GaziAntep’in kebap diyarı olduğunu göz önünde tutarsak daha çok fazla kebap göreceksiniz demektir. İşte o kebapların bir çoğunu da Paris’in banliyösü Gagny’deki Gaziantep sofrasında bulursunuz. Yalnız kebap yenilmiyor burada, İşkembe çorbasından Ezo geline bir çok çorba çeşidi pişiriliyor. Kamil ve Elif Erdoğan çiftinin sahibi olduğu Aile lokantası ferrah bir mekan burada Gaziantep’in bilinen kebap çeşitlerini tadabilirsiniz. Meze çeşitleri de Gaziantep versiyonudur bilesiniz. Bir tabak yerken diğer mezelere eliniz gitmeden olmaz mutlaka tadına bakmak istersiniz.

Bol çeşit meze ve hepsi de yörenin en beğenilenlerinden olanları getirilir masanıza. Ayran mı sürhahi ile konulur masaya acılı kebap yanı sıra bol ayranla kebabın acısı geçiştirilir. Genel olarak Künefe Hatay tatlısı olarak bilinir, Ama Paris’teki Gaziantep sofrasında üzeri kaymaklı olarak ikram edilir. Üzerine dökülen şerbetin şekeri fazla israf olmasın diye az konulur. Tabi ki bu şaka genel olarak Fransızların fazla şekerli tatlıları tercih etmedikleri bilindiği için bu şekilde hazırlanıyor. Gagny banliyösünde yeni açılan Gaziantep sofrası Hatay’ın Künefesini sofranıza getiriyor. Adres : 188 alle de Montfermail 93220 Gagny. Tel : 01 56 49 01 60

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.