MİLLİ SAVUNMA BAKANI IŞIK PARİS’TE TÜRK-FRANSIZ DERNEĞİNDE KONUŞTU

1,291
14 Aralık 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te temaslarda bulunan Işık, Batı Fransa Türk Dernekleri Birliğinin Corbeil-Essonnes bölgesinde düzenlediği toplantıya katıldı. Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Paris Büyükelçiliği birinci Müsteşarı ortaelçi Ali Onaner, Koceli Milletvekili Sami Çakır, Türkiye’nin Paris Başkonsolusu İhsan Emre Kadıoğlu, Konsolos Müsülm Aygün’nün hazır bulunduğu toplantıda, şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldıktan sonra İstiklal Marşı okundu.
Toplantıya evsahipliği yapan Corbeil – Essonnes Fransız-Türk Birliği Derneği Başkanı Kadir Kılıç, yaptığı konuşmada salonda bulunan davetlilere hoşgeldiniz dedi ve dernek binası ve külliye ile ilgili ısa bilgiler aktardıktan sonra kürsüyü açılış için gelen Bakan ve Büyükelçi ile Milletvekiline bıraktı. Toplantıda konuşan Işık, İstanbul’daki terör saldırısında şehit olanlara Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diledi. Terör örgütlerinin Türkiye’nin huzurunu ve ilerlemesini engelleyemeyeceğini dikkat çeken Bakan Işık, “Ne birtakım işbirlikçileri vasıtasıyla Türkiye’nin gücünü kırmak ülkeyi karıştırmak isteyen hain terör örgütleri ne de başka hiçbir güç bu emellerine asla ulaşamayacaktır.” dedi.
Türkiye, birlik ve beraberlik içerisinde yoluna devam edeceğini.” Dile getiren Savunma Bakanı Fikri Işık, Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian ile Türkiye’nin çevresinde gelişen Irak ve Suriye olayları ele aldıklarını söyledi. “Bölgemiz çok sıkıntılı bir sürecin içerisinden geçiyor. 1916 Sykes-Picot Anlaşması’ndan sonra bölge en büyük türbülansını yaşıyor. Bu türbülanstan da ülkemizin etkilenmemesi mümkün değil. Özellikle Suriye’de rejimin kendi halkını bombalamasıyla başlayan süreçten sonra Türkiye çok ciddi tehditlerle karşı karşıya kaldı. Suriye’den 2.Milyon 700 bin kişinin Türkiyeye sığındığını, Irak’dan gelen 300 bin sığınmacıyla 3. Milyon kişiye her türlü yardımı yaptığını ve de yapmaya devam ettiğini “belirtti.
Bölgede meyana gelen durumdan kaynaklanan Türkiye’ye yönelik tehditlerle başa çıkmak için Türkiye elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor.” Dedi. Bakan Işık, Gezi olaylarına da değindiği konuşmasını şöyle sürdürdü. “Gezi olayları sırasında oluşan heyet, ‘3’üncü havaalanını durdurun, 3’üncü köprüyü durdurun’ dedi. O ‘3’üncü köprüyü durdurun’ diyenler umarım o köprüden geçerken şimdi yüzleri kızarıyordur her halde.” Dedi. Türkiye’nin Gezi olaylarını bedel ödetmeden atlatmasını bildiğini belirtti. Tam her şeyin düzeldiği bir ortamda bu kez 17-25 Aralık darbe teşebbüsüyle karşılaştıklarına işaret eden Işık, “O ayakkabı kutusunda para olayını kimlerin tezgahladığını bugün herkes bildiğine “ vurgu yaptı.
Bunun, resmen Recep Tayyip Erdoğan’a yapılmak istenilen bir operasyon olduğunu söyleyen Bakanı Işık, onların bir hesabı varsa Allah’ın da bir hesabı var. Kimileri kaçtı kaçamayanlar ise adalete hesap veriyorlar.” Diyen Savunma Bakanı Işık, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimine değindiği konuşmasında. Türkiye’nin en büyük ihanet girişimini 15 Temmuz’da yaşadığını, bunu da her şart ve hal altında Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle ülkemiz bütün bu belaları def etmesini bilmiştir.” Dedi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 74 = 83