MODACI DİCE KAYEK 2015-2016 SONBAHAR-KIŞ KREASYONU’NU DEFİLESİ

3,405
6 Temmuz 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Dice Kayek “Nocturne 54″Koleksiyonu Paris’teki “Musée Des Arts Décoratifs”Tanttı. Paris Haute Couture Sonbahar/Kış 2015 Moda Haftası kapsamında üçüncü haute couture koleksiyonunu 6 Temmuz Pazartesi günü; Louvre Sarayı’nda bulunan Fransa’nın en önemli tasarım müzesi “Musée des Arts Décoratifs” sunan Türk Modacı Dice Kayek 2015-16 Kış modasını tanıttığı defilesine yine eskiden olduğu gibi Türkiye’den gelen Dice Kayek’in tasarımlarını yakından takip eden Modaseverler ile İş çevreleri Türk modacıyı defilesinde yalnız bırakmadılar. Dice Kayek Modaevinin “Nocturne 54” adını verdiği koleksiyon, eski zamanlardakı şıklığa olan özlemi tasarıma dökmüş. Ilhamını 1970’lerin sonu, 1980’lerin başındaki eğlenceli ve çılgın sanat dünyasının şaşalı ve elegan yaşam tarzı ile birleşiminden alan “Nocturne 54”, ismini Norveçli kompozitor Edvard Grieg’in Nocturne 54 başlıklı piyano sonatından esinlenerek aldığını ifade eden Dica Kayek Modaevinin sahibi ve stilisti Ece Ege, Moda, sanat, müzik, sinema ve edebiyat dünyasının göz çarpıcı aynı zamanda da çaba gerektirmeyen şıklığı tasarım, işleme ve el becerisi ile 27 parçadan oluşan Couture koleksiyonuma yansııtmaya çalıştım “dedi.

Stilist Ece Ege, haute couture koleksiyonlarının en önemli kurallarından biri olan el işçiliğini hemen hemen tüm parçalarda kullandığını ve moda trendlerine hakim olan, kişisel dokunuşlardan uzak çizgilere karşı yaratılmış bu koleksiyon bünyesinde; katlama, drape, pilise, işleme ve kırma gibi elde yapılan dikim teknikleri barındırmaya çalıştığını “söyledi. Etek boylarının kısa tutulduğu görüldü. Jean-Michel Basquiat, Andy Warhol ve Roy Lichtenstein gibi sanatçıların yaşam ve işlerinden de esinlenerek bu kreasyonu hazırladığını anlatan Ece Ege, 20015-2016 Kış koleksiyonun özünü, erkek smokinlerinden ilham alan takımlar, sofistike işlemeli elbiseler ve kristallerle bezenmiş ayakkabılar oluştuğunu belirtti. Temelinde endüstrileşmeye karşı çıkan geleneksel elişi terziliğin yattığı “ısmarlama” tarzı düşüncenin ürünü olduğunu ifade etti.Defile sonrası, basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ece Ege, “Bana göre erkek kıyafetlerini çok çok daha çekici buluyorum kadın kıyafetlerine göre. Yani kadın olarak erkek gibi giyinmek çok daha çekici” dedi. Bazen çok şık bir smokinin bir kadına da çok yakışabildiğini söyleyen Stilist Ege, koleksiyonunda ceket, smokin ve dar paça pantolonlar bulunduğunu, renk olarak siyah ve koyu laciverti tercih ettiğini söyledi.

Dice Kayek’in 2015-2016 Kış defilesini eşi İnci Akil ve kızı Burçin ile birlikte izleyen, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, defileleyi şu şekilde değerlendirdi: Dice Kayek defilesi her zaman ki gibi bir başarı hikayesiydi. Biz tabii ki Türkler olarak bundan gurur duyduk Türk Büyükelçisi olarak iki defa gurur duyduk. Çünkü aynı zamanda 77 milyon adına gurur duyduk. Hakikaten bu defilede diğerleri gibi her sefer üstüne biraz daha koyarak gidiyor. Bu defile öncekilere göre daha başarılıydı, bence bundan sonrakiler daha başarılı olacak ve Dice Kayek markası dünyada hak ettiği yeri kısa sürede alacaktır “ dedi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 70 = 76