PARİS AHMET KAYA KÜLTÜR MERKEZİ’NE DÜZENLENEN SALDIRIDA 3 ÖLÜ 3 YARALI VAR

475
24 Aralık 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’teki saldırıda 3 ölü 3 yaralı var. Fransa’nın başkenti Paris’in 10. Bölgesi’ndeki Enghien sokağında faaliyet gösteren Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne Fransız vatandaşı olduğu belirtilen bir kişi, dernek girişinde bulunan kişilerin üzerine silahla ateş açan, saldırganın aynı sokak üzerinde bulunan Türklerin çalıştığı berber salonunu da silahla taradığı açıklandı.

Paris Emniyeti Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, saldırının gerçekleştiği yerde 6 kişinin yaralandığı bunlar arasından üç kişinin hayatını kaybettiği yaralılar en yakın hastanede tedavi altına alındığı öğrenildi. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Saldırının gerçekleştiği sokağın giriş ve çıkışları güvenlik önlemleri dolayısıyla kapatıldığı kaydedildi.

Saldırganla ilgili elde edilen bilgilere göre 69 yaşındaki saldırgan Fransa’nın resmi demir yolu şirketi SNCF’ten emekli bir Fransız vatandaşı olduğu belirtildi. Eli silahlı saldırganın daha önce de 2 kez cinayete teşebbüs etmiş olduğu polis kayıtlarında yer alırken, 12 Kasım 2021 tarihinde elinde kılıçla Paris’te bir göçmenlerin barındığı kampa saldırdığı ve 2 kişiyi yaralayan saldırgan bir yıl tutuklu kaldıktan sonra 12 Kasım 2022’de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı kaydedildi.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, saldırı olayının gerçekleştiği Enghien sokağında saldırının düzenlendiği dernek ve berber dükkanını ziyaret ettiği sırada, bir grup kişinin İçişleri Bakanı Darmanin aleyhinde slogan atmaları üzerine güvenlik güçleriyle slogan atan grup arasında arbede yaşandı. Olayın bulunduğu sokağa girmek isteyen grubu durdurmak için polis gözyaşartıcı gaz kullandı.

Polisin kullanıllandığı göz yaşartıcı gaz sonrası bazı kişilerin ikaz etmesine rağmen bir grubun polise yabancı maddeler atarak karşılık verdiği görüldü. Polisin sert tutum sergilemesine karşı cadde üzerindeki cöp bidonlarını ateşe veren grubu dağıtmak için yer yer polis göz yaşartıcı gaz kullanmayı sürdürdü. Olayda hayatını kaybeden 3 kişi ile yaralı diğer üç kişinin ve saldırganın ismini resmi merciler henüz açıklanmadı.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 59 = 61