PARİS ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ (AKM ) AŞURE ETKİNLİĞİ

1,689
8 Ekim 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris Alevi Kültür Merkezi Muharrem ayı dolayısıyla aşure etkinliği düzenledi. Kazanlarda pişirilen aşure dağıtıldığı etkinlikte konuklarla birlik ve dayanışmanın güzel bir örneği sergilenirken; Paris’deki Bondy Cem Evi’nde düzenlenen etkinliğe katılımın yoğun olduğu gözlendi. Gerçekleştirilen Muharrem ayı etkinliğine çok sayıda vatandaş katıldı.
Paris Alevi Kültür Merkezi Başkanı Ali Ok Muharrem ayı dolayısıyla 12 günlük oruç boyunca her akşam Cem Evi’nde oruç açtıklarını belirtti ve davetlilere hoşgeldiniz dedi. Merkez başkanından sonra söz alan Dede Hüseyin Topal “12. Günde kurbanımızı kestik, aşuremizi dağıttık. Bir daha Kerbela gibi acıların yaşanmamasını diliyoruz. Etkinliğimizde bizimle birlikte olan, soframızı paylaşan herkese de teşekkür ediyorum” dedi.
Dede Hüseyin Topal, kazanlarda pişirilen aşurenin dağıtımı öncesinde yaptığı açıklamada, ” bizler yıllardan beri kardeşçe yaşadıklarını bir kez daha ortaya koyduklarını ifade etti. Ortak bir tarih ve inanca sahip insanlar olarak bu tür geleneklerin yaşatılması gerektiğini belirten Topal, ”Geçmişten ders çıkararak, ortak değerlerimizi burada olduğu gibi beraberlik içerisinde gelecek kuşaklara aktarmalıyız” dedi.
Dede Topal, günün önemini belirtitği konuşmasında “Her Alevi mutlaka ömrünün birden fazla döneminde “siz Aleviler neden namaz kılmıyor, camiye gitmiyorsunuz?” sorusuyla karşılaşmıştır dedi ve çokça tekrarlamak durumunda kaldığımız gibi biz Alevilerde ise ibadeti kalıplaştırmak yoktur. Elbette ibadette belirli kurallar olması gerekiyor. Özellikle toplumsal olarak yerine getirilen ibadetin kuralları vardır. Ancak inancın temelidir gibi bazı yanlış uygulamalarla sırf ibadet olsun diye ibadet, ibadetin gayesini yok saymak demektir. Biz Alevilere dayatılanda budur. Deniliyor ki; “Aleviler illa camiye gidin, namaz kilin”. Amaç burada ibadet ise Aleviler zaten toplumsal olarak Cem de ibadetlerini yerine getiriyorlar. Aleviler kimseye, “Cem evine gelip Cem ederek ibadet edin” gibi bir dayatmanın sahipleri değiller. Aleviler “herkesin inancı kendisine” ilkesi ile hareket ederken başkaları ısrarla Alevilere dayatmalarda bulunuyor. Birileri kabul etsin veya etmesin, Alevilerin ibadet anlayışı budur “dedi.
Düzenlenen Muharrem ayı Aşure etkinliği proğramı çerçevesinde, gençler Semah döndü, gençlere salondaki davetliler aarsında katılanlar da oldu ve hep birlikte Semah döndüler, Etkinliğe Türkiye’den eline sazını alıp gelen ünlü alevi saz üstadı Arif Sağ’ın oğlu Tolga Sağ ile Cankat sazlarıyla çalıp söylediler, davetlilere kase kase pişirilen aşureler dağıtıldı.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

12 + = 22