PARİS ANADOLU KÜLTÜR MERKEZİ’NDE 3 TÜRK SANATÇININ ESERLERİ SERGİLENDİ

285
29 Kasım 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris Anadolu Kültür Merkezi, sanatçılara kapılarını açtı. 26 Kasım günü akşamı Türkiye’den gelen 3. farklı sanatçı üç dalda yaptıkları çalışmalarını sergilediler. 19 Aralık 2021 tarihine kadar devam edecek olan serginin vernisajı 26 Kasım 2021 Cuma günü akşamı yapıldı.

Serginin açılışı dolayısıyla Paris Anadolu Kültür Merkezi Başkanı Dr. Fıtrat Demir Onger, kısa bir açılış konuşması yaptı ve sergiye katılan Türkiye’nin OECD Nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Kerem Alkin’e ve Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe ile Türk-Fransız Komitesi Başkanı Marc Büker’e mikrofonu verdi. Gerek Büyükelçi gerek Başkonsolos ve Komite Başkanı Sergide yer alan eserler üzerine kısa birer konuşma yaptılar.

Serginin tanıtım konuşmasını Paris’te yaşayan Prof.Dr Şükrü Mehmet Ömür yaptı. Ömür,” Türkiye’den gelen 3 tane sanatçı dostumuz Müge Ceyhan, Duygu Turhan , Ercüment Usluer, üç değişik alandan sanatçılar birlikte bir çalışma yapmışlar. Hem içimizdeki hem şehir hayatındaki, sadece Türkiye’yi yansıtan bir şey değil bütün dünyadaki yaşanan çelişkileri çarpık yapılılaşmaları veyahut yaşadıklarımızı duygularıyla bize yapıtlarıyla göstermeye çalışılan eserler.

Ama şunu belirtmeden geçemeyeceğim, üçünün eseri, bir artı bir artı üç değil dört veya beş oluyor. Birbirlerini kotarize eden eserler bunlar. Dilerim sergiyi gezdiğiniz zaman farklı çalışmaları görün farklı değerlendirmeleriniz olur düşüncesindeyim. Sizlere iyi seyirler diliyorum “sözleriyle konuşmasını noktaladı.

Prof.Dr. Ömür’ün konuşmasının ardından, sergide eserleri bulunan Duygu Turan ile Ercüment Usluer, çalışmaları hakkında sergiyi görmeye gelen izleyicilere kısa bilgiler aktardılar. Aynı zamanda sergide eseri bulunan Duygu Turan’ın müzisyen olduğunu Kardeşi ile birlikte izleyicileri Klarnet ve Piyano ile nefis bir müzik dinletisi sundular. Müzik dinletisi sonrası davetliler için hazırlanan kokteyl verildi.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.