PARİS BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDE GEÇMİŞTE PARİS’TE YAŞAMIŞ TÜRK RESSAMLAR ETKİNLİĞİ

780
10 Haziran 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’nin Paris Büyükelçili’ğinde Fransız yazar Scordia’nın Fransa’da yaşamış Türk ressamlar üzerine yazdığı kitap tanıtıldı. Paris Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviriliği’nin girişimiyle, Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği rezidansında Büyükelçi Ali Onaner’in ev sahipliğinde, Fransız yazar Clotilde Scordia’nın bir dönem Fransa’da yaşayan Türk ressamları konu alan “İstanbul-Montparnasse, Paris Okulu’ndaki Türk ressamlar” isimli kitabının tanıtımı yapıldı.

Büyükelçisi Ali Onaner, büyükelçilik rezidansında gerçekleştirilen tanıtım programında, sanat ve geçmiş üzerine kaleme aldığı yazar Clotilde Scordia’nın yazdığı bizler için anlamı büyük bir kitap üzerine konuşmak için bir arada bulunulduğunu söyledi.

Yazar Clotilde Scordia, tarafından kitabın yayımlanmış olduğunu büyükelçilik görevine başladıktan kısa bir süre sonra haberdar olduğunu ifade eden Büyükelçi Onaner, yıllar evvel Paris’te yaşayan ve Fransız kültür sanatından faydalanan Türk ressamları konu alan “İstanbul-Montparnasse: Paris ekolünde Türk ressamlar” adlı bu eserle iki ülke arasında güzel bir bağ oluştuğunu söyledi.Büyükelçi Onaner, Türkçe’ye çevrilmesi Fransa’da olduğu gibi Türkiye’de de büyük ilgi göreceğini belirtti.

Kitabın yazarı Scordia, Büyükelçi Onaner’den sonra yaptığı konuşmada, kitabının tanıtımıyla ilgili düzenlenen tanıtım etkinliği için teşekkür etti.

Paris ekolündeki Türk ressamların çalışmaları hakkında daha önce araştırma yapılmadığını belirten Scordia, bu nedenle bu kitabın yazılması gerektiğine inandığını söyleyen sanata tarihi uzmanı yazar Clotilde Scordia,Scordia, 20. yüzyılın başında eğitim için Paris’e birçok Türk ressamın geldiğini ancak birkaaçı haricinde Paris’te kalmadıklarını ifade etti.

Fikret Mualla’nın 1939’da, Nejad Melih Devrim’in 1946’da ve Abidin Dino’nun 1955’te Paris’e yerleştiğini belirten Scordia, Paris’te sergi açan ilk Türk ressamın Nejad olduğunu belirten Scordia, yazdığı bu kitabın ressamlara hak ettikleri değeri vermesini umduğunu vurguladı. Kitapta, Bir kaç eksikle birlikte Fikret Mualla, Hakkı Anlı, Abidin Dino, Selim Turan, Avni Arbaş, Nejad Melih Devrim ile Mübin Orhon’un hayatları ve eserleri anlatılıyor.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

7 + 1 =