PARİS SİAL DÜNYA GIDA FUARINA TÜRKİYE 300 FİRMAYLA ÇIKARMA YAPTI

1,490
19 Ekim 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te dünyanın en önemli gıda fuarlarından sayılan Sial Paris Gıda Farı açıldı. Türkiye’den fuara kendi alanında tanınmış 300’e yakın şirket katıldığı görüldü. Türkiye, dünya gıda sektörü pazarı payını artırmak için çok geniş bir alanda tanıtım yapıyor. Paris’in önemli fuar yerleşkesinde 2. yılda bir düzenlenen dünyanın en büyük en kapsamlı gıda fuarları olarak kabul edilen Sial Paris Gıda Fuarı, 4. gün sürecek fuara 100’ün üzerinde ülkeden altı bini aşkın firmanın katıldığı açıklandı.
Paris Sial Gıda Fuarını bu yıl 150 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Ziyaretçilerin genel olarak yaklaşık yüzde 90’ını uluslararası profesyönel katılımcılardan oluşuyor. 300 aşkın ve bir kaç farklı alanda konuşlanan Türk firmaları, fuarın geçen yıllarda olduğu gibi yine en güçlü katılımcı ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor Türkiye. Bazı Türk gıda firmalarının organik ürünlerini de teşhir ettikleri Paris Sial Gıda Fuarı’na süt ve süt ürünleri, et mamülleri, şekerleme ve çikolata gibi dondurulmuş hazır gıda, konserve ürünleri, fuarın en gözdeleri olarak tanımlanıyor.
Ayrıca, doğal ve organik ürünler, gıda katkı ve yardımcı maddeleri, alkollü ve alkolsüz içecekler, çay ve kahve türü içecekler ile bitkisel yağlar, unlu gıdalar ve makarnalar, reçel, bal, pekmez ve helva ürünleri, bakliyat, baharat, kuru yemişler, soslar, bebe gıdaları, yaş meyve, sebze, yumurta, bisküvi, zeytin ve zeytinyağı ürünleri, yöresel ürünler, meyve suyu ve meyve suyu konsantre ürünlerinin yanı sıra dondurulmuş deniz ürünleri, paketlenmiş ve hazır gıdalar, bebek mamaları, gıda üretim ekipmanları askeri birlikler için hazırlanmış yemeklerin de tanıtımı yapılıyor.
Türkiye’nin yanı sıra Çin, İspanya, Komşumuz Yunanistan ile ev sahibi Fransa çok sayıda gıda sektöründeki firmasıyla Sial gıda fuarı’nda boy gösteriyor. Gıda ve gıda sanayii’ndeki yenilikler ve ekipmanlarını tanıtma imkanı bulan firmalar yeni pazar alanları arıyorlar. Fuarın ikinci gününde, geçen yıllara oranla çok sakin geçtiğini söyleyen bazı Türk firma sahipleri, kalite ve fiyat uygulamasının ön planda tutulduğunu söylediler. Doğal ve organik üretimin bazı ürünlerde albenisi dafa fazla olduğunu dikkat çeken firma sahipleri, daha geniş ürün yelpazesiyle dünya gıda sektöründeki pazar payını arttırmak için çalıştıklarını dile getirdiler.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.