PARİS’TE 8’NCİ TRABZON AĞASARLILAR YAYLA ŞENLİĞİ DÜZÜNLENDİ

437
6 Haziran 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te faaliyet gösteren Trabzon Ağasar Derneği, geleneksel olarak her yıl düzenledikleri ” Yayla Şenliği ” etkinliğinin bu sene 8’ncisini düzenlediler. Her yıl aralıksız düzenlenen etkinlik bu sene 3-4 Hazıran 2023 Cumartesi ve Pazar günü gerçekleşti.

Yayla Şenliği etkinliğinde, İzleyiciler Karadenizli yerel sanatçıların çalıp söyledikleri türkülerle coşup, Karadeniz yöresine özgü horon tepildi halk oyunları oynandı büyük bir şenlik yaşandı. Türk kültürü ve ananevi Karadeniz bölgesi ve Trabzon yöresi Ağasarlılar derneği Türkiye’den uzakta da olsa ananevi geleneklerini Yurtdışında yaşayan çocuklarına atalarının yaşadığı duyğuyu yaşatıp muhafaza edip gençlere de aktarma hissi yaşadıkları düzenlenen organizasyonda görüldü.

Paris’in banliyösü Garges- les- Gonesse belediyesince tahsis edilen futbol sahasında gerçeleşen 2 gün süren 8’nci Paris Yayla Şenliği etkinliğinde Umut Ayvaz, İsmail Cumhur, Batuhan Turan, Ali Tetik, Emre Alay, Efe Karagüzel, Sinan Güneysu,İbrahim Karaağaç, Turgut Öztürk,Yasin Şekerci ve Enis Çabuk’un sahne aldığı etkinlik, Kadırga Yürüyüşü olarak adlandırdıkları davul-zurna ve Kemençe eşliğinde horon teperek başladı.

Paris 8’nci Yayla Şenliği’ne gelenler, etkinlik proğramıyla eğlenirken çimenlerin üzerinde bir nevi piknik yaptılar. Türk yiyecek ve içeceklerinin bulunduğu standlarda yiyecek ve içeceklerini alan kimi vatandaşlalar Karadenizli sanatçıların söylediği yöre türkülerini dinlerken kimileri horon oyunu oynayıp coştular. Etkinliğin ilgi çeken bir yanı ise 4. bin kilometre yapıp Trabzon’dan Paris’e getirilen Trabzon plakalı Murat marka kırmızı arabaydı. çok kişi tarihi arabanın yanında hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 56 = 65