PARİS’TE AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIĞININ 106. YILI RESEPSİYONU

68
30 Mayıs 2024 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

PARİS’TE AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIĞININ 106. YILI RESEPSİYONU

Paris’teki Azerbaycan-Fransız dostluk Derneği tarafından Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 106. yılı dönemi kutlamaları dolayısıyla Paris’teki Azerbaycan Kültür Evinde bir konser düzenlendi.

Derneğin Fransız asıllı başkanı, konser öncesi kısa bir konuşma yaptı ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 106. yılı kutlamaları konserine gelen davetlilere hoşgeldiniz selamlaması yaptı ve sözü Azerbaycan’ın Paris Büyükelçisi Leyla Abdullayeva’ya bıraktı.

Büyükelçi Abdullayeva, ” Sevgili dostlar bu akşam iki sanatçıyı ağırlama fırsatımız oldu. Azerbaycan-Fransız Dostluk Derneği, her halükarda böyle önemli günlerde anlamlı konserler düzenlediği için çok teşekkür ederim, aramızda bulunan sizlere de ayrıca teşekkür ederim.

Azerbaycan’ın Sovyetlerbirliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını 1991 yılında yeniden kazandığını kutladığımızda da sizleri aramızda gördüğüme çok sevindim. ilk demokratik cumhuriyetten bahsederken ben öyleyim, her yerde söylüyorum ve gerçekten de öyleyim, bugün de gururla tekrarlıyorum ki, o dönemde Azerbaycan kadınlara oy verme hakkı veren ilk devletler arasında bulunuyordu.

Azerbaycan kadınlara erkeklerle eşit siyasi haklar verdi ve Azerbaycan’da ilk modern üniversite kurulduğu dönemde gerçekten o kısa sürede yapılacak çok iş vardı ve kalkınma için çok önemli adımlar atıldı. Bağımsızlığımızı yeniden kazandığımızda, aslında bağımsızlığın ilk yıllarında modern Azerbaycan’ın geliştiği bu arka planda çalkantılı bir dönemdi, yeniden bir devlet kurmayı başardık, çağdaş modern Azerbaycan’ın bugün sadece 33 yıllık bağımsızlığı var.

Ama bağımsızlıktan bahsederken hep ilk adımdan bahsediyoruz, her zaman bugün Azerbaycan’dan 106 yıl önce kurulan ilk demokratik devletle başlıyoruz ‘ bugün bu bir devlet, güvenilir bir ortak, Batı’dan diyordum, bu istikrarlı bir devlet, Azerbaycan modern bir devlettir Azerbaycan öyle Nüfusu %90 Müslüman olan %100 laik bir devlettir. Bugün Uluslararası bir çok kuruluşun üyesi devlettir. Azerbaycan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın da üyesidir.

Azerbaycan, farklı etnik grupların bir arada yaşadığı bir devlettir, en eski Yahudi nüfusuna sahip olmaktan gurur duyuyoruz. Azerbaycan’da toplumun yanı sıra nüfusun %90’ı Müslüman dediğim gibi Azerbaycan hakkında konuşurken düşünmemiz gereken gerçekten farklı faktörler var ama bu bugün çok çok önemli Azerbaycan komşu ülke Ermenistan ile barış arayan bir ülke ve Orada kurtuluş savaşından sonra başlattığımız normalleşme sürecinin sonuçlarını görüyoruz. şeklinde yaptığı sözleriyle Büyükelçi Leyla Abdullayeva konuşmasını noktaladı.

Sanatçılar, Piyanist Nazikhanım Dadaşova ile Soprano Gülsüm Halilova ve Cihangir Zülfügarov, sahnede unutulmaz güzel eserleri seslendirdiler. Konser sonrası Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 106. yılı dönemi kutlamaları çerçevesinde bir resepsiyon verildi.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 30 = 31