PARİS’TE GELENEKSEL KÜÇÜK İSTANBUL ŞENLİĞİ COŞKUYLA KUTLANDI

474
20 Haziran 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te 90 ‘lı yıllarda Türk iş yerlerinin yoğun olarak bulunduğu “Faubourg St. Denis” sokağında geleneksel olarak “La petite Istanbul en fete” adı ile düzenlenen Küçük İstanbul Şenliği etkinliği çevredeki esnaf ve vatandaşların katılımıyla, geçen yıllarda olduğu gibi bu sene de coşkuyla kutlandı.

Paris’teki Türk göçmenler derneği L’ACORT ile Paris’in 10. Bölge Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği, Şenliğin 14’ncüsü renkli görüntülere sahne oldu. Fransa’da yaşayan yerel sanatçılar ile sahneye çıkan müzik grupları, Türk, Kürt, Yunan ve Fransız müziğinden örnekler sunarken, etkinliğe katılanlar toplu halde dans edip, söylenen şarkılara eşlik edip, tempo tuttular.

Küçük İstanbul Şenliği’ne katılanlar, el sanatları eserleri ile Türk mutfağına has çoğunluğu evde hazırlanan yemek ve börekbenzeri yiyecekler tanıtıldı. Şenlik vesilesiyle kurulmuş olan standlarda, Türkçe kitaplar ve Türkiye ilgi ilgili Fransızca eserler de sunuldu. Anadolu kültürünü bir ölçüde Paris’e taşımayı hedefleyen etkinlik aynı zamanda dünyanın dört bir yanından gelen turistlere de Türkiye hakkında bilgi edinme fırsatı sundu.

Başkent Paris’in 10’ncu bölgesindeki Faubourg St. Denis, sokağı ile kesişen 3 farklı sokağın birleştiği meydan’da gerçekleşen kutlama etkinlikleri geçen yıllarda olduğu gibi her sene Haziran ayı içinde düzenleniyor. Çevrede Türk işverenlere ait seyahat acentaları, lokanta, kasap, gıda pazarı, berber, kahve, kuyumcu ve butikleriyle Paris’in bilinen renkli bölgeleri arasında yer alıyor. Neşeli ve coşkulu başlayan Şenlik, elverişsiz hava şartları nedeniyle kısa bir süre kesintiye uğrasada daha sonra devam etti.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

25 + = 31