PARİS’TE HAVA SICAKLIĞI 40 DERECE HALK BİR KARIŞ SUDA SERİNLİYOR

1,920
1 Temmuz 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da son günlerde artan hatta geceleri bile düşmeyen sıcaklık 1948 yılından bu yana ilk kez 40 dereceye ulaştı. 2003 yılında tedbirsiz yakalan Fransa’da bilhassa yaşlılar sıcaklarda hayatını kaybetmişti. Hükümet 12 yıl evvel olduğu gibi yine sıcaklardan yaşlıların ve bebeklerin yaşamını yitirmemeleri için halkı uyardı. Sağlık Bakanlığı, halka çağrıda bulundu ve yalnız yaşayan yaşlı akraba ve yakınları ile komşularını ziyaretde bulunmaları çağrısında bulundu. Ayrıca radio ve televizyondan yaşlıların sıcak havada sokağa çıkmamaları uyarısında bulundu.

Aşırı sıcağa karşı alınacak tedbirler konusunda d auyarıda bulunan Sağlık Bakanlığı bol su içmeleri tavsiyesinde bulundu. Fransa’da bu aylarda çok kişinin tatile çıkması ve tatile çıkanlar arasında hastane personeli ile doktorların da bulunması üzerine acil durumlarda doktor ve hastane personelinin yetersiz kaldığı durumda, tıp öğrencilerinin, gerekmesi durumunda tatildeki personelin yerini almak için hazır bulunmasını istedi. Başkent Paris’te gün içinde 40 dereceye çıkan sıcaklık, halk serinlemek için Sein nehri kenarını tercih ederken, basilar eyfel kulesi karşıısndaki havuza girip serinlemeyi yeğledi.

Eyfel Kulesi karşıısndaki çimlerin üzerien yatıp güneş banyosu yapanlar, belediyenin havuzun suyunu açmamasına bir anlam veremediler, bazı kişiler bir karış yükseklikteki suda serinlemek için havuz içinde dolaşırken çoğunluk komik duruma düşmemek için havuza girmemeyi yeğledi. Paris cadde ve sokaklarında Fransız halkı yağmurlu havalarda açtığı şemsiyeyi bu günlerde güneşten korunmak için açıyor. Hava sıcaklığıyla birlikte kent merkezinde trafikde dolaşan araçların eksoz gazı büyük ölçüde hava kirliliğene neden oluyor. Bu husus da halka toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmesi

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.