PARİS’TE KAVURUP ÖĞÜTEN TÜRK USULÜ KURU KAHVECİ DÜKKANI AÇILDI

4,329
6 Kasım 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Kahve deyince her halde içmiyenimiz yoktur. Bu kendine özgü keyf veren veya alışkanlık yapan, kahve ata sözlerine kadar girdiğine göre demek ki önemli bir içecek olmalı. Üstelik bir de 40 yıl hatırı varsa bir fincan kahvenin, Ahhh nerde o dediğiniz eski dostluklarda güzel ülkemizde kaldı diyenlerin çoğunlukta olduğunu düşünüyorum. Fransa’nın başkenti Paris cadde ve sokaklarında adım başı neredeyse döner kebap büfeleri olduğu bilinen bir gerçek. Ama Türk vatandaşları Türkiye’den gelip yerleştikleri Avrupa ülkelerinde geleneklerini sürdürmekte kesin kararlı olduklarına şahit oluyoruz.

İşte Fransa’ya yıllar evvel Antakya’dan kalkmış gelmiş. Ama Türkiye’de yaşadığı bir çok şeyin özlemini bir türlü silip atamamış ve atmaya da hiç niyeti yok bu gidişle. Hataylı vatandaşlarımızdan Semir bey, gıda sektörü üzerine bir dizi “Sabah ” ismini verdiği satış marketleri açmış. Oriental mamüllerin satışı daha çok fazla yapılıyor bu marketler zincirinde, her şeyi buldum da, bol köpüklü Türk kahvesi bulamadım şu gurbet illerde diye dert yanıyor. Marketlerde konserve olarak çekilip hazırlanmış hatta Türk kahvesi pişiren makine bile icaat etmiş mucitler. Ama gel gelelim, Semir beye göre varsa yoksa, kahve kavrulacak, değirmende öğütülecek ve anında bol köpüklü sıcak fincanla sunulacak diyor.

Baktım olacak gibi değil bu kahve keyfi düşkünlüğüm diyen Semir bey, marketler zincirine yeni bir market ekleme yerine kuru kahveci dükkanı açmış, başkent Paris’in tarihi Bastille meydanına çok yakın mesafede açtığı kuru kahveci dükkanının önünden geçerken mis gibi kavrulmuş kahve kokusu yayılıyor caddeye. Çevrede bir çok kahve ve kafeterya olmasına rağmen, kahve tiryakilerinin uğrak yeri olmuş, fincana ne gerek var diyenler, taze çekilip pişirilmiş kahveyi zevkle içiyorlar. Kuru kahveci dükkanının açıldığını duyan vatandaşlarımız kahvelerini taze çektirip burdan almaya başlamışlar. Bu iş yalnız kuru kahve hazırlamakla olmuyacağını düşünmüş Semir bey, çay çeşitleri de koymuş, kuşburnu,iğde çiceği bile var. Türk kahvesinin tadını bilen Fransız müşteriler de alışmış, Lübnan ve Mısır,Suriye ve Irak gibi ülke vatandaşları bergamadlı özel kahve hazırlatıyorlarmış. Semir bey için varsa yoksa bol köpüklü taze çekilmiş Türk kahvesi,işin keyfi bu diyor. Fiyatlar da çok yerden çok da ucuz. Kahve tiryakilerine duyurulur…

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.