PARİS’TE MEVLANA VE YUNUS EMRE ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

742
18 Aralık 2019 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’nin Paris Kültür Tanıtma Müşavirliğiile Paris Yunus Emre Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlenen, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Vuslat yıldönümü uluslararası anma törenleri çerçevesinde Fransa’nın başkenti Paris’te bir etkinlik düzenlendi. Tasavvufi Rîmi konseri ve Yunus Emre’ye ait şiirler, Joanna Goodale’nin piyano seslendirmesi eşliğinde Leyli Anvar, Yunus Emre Şiirlerini Fransızca ve Pers dilinde farsça okudu.

Öğretileri ile tüm dünyada ilgi uyandıran Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin öldüğü gece Şeb-i Arus olarak tanımlanan Mevlânâ’nın ölüm yıl dönümüne denk gelen haftalarda yapılan ‘Vuslat Yıldönümü çerçevesinde düzenlenen Uluslararası Anma Törenleri Hz.Mevlana’nın vuslata erişmesinin 746. yıl dönümünde Konya başta olmak üzere birçok kent ve ülkede Düzenlenen etkinliklerle gündemde yer alıyor.

Ölümün aslen bir cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru uçması anlamına geldiğini düşünen Hz. Mevlana, Şeb-i Arus, Mevlana’nın ölüm gününü “Hakk’a vuslat” yani “Yaratana Kavuşma, Allah’a dönüş” olarak yorumlar Mevlana. Bir başka ifadeyle ölüm “cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru uçmasıdır” ona gore. Paris’te düzenlenen bu etkinlikte, Türkiye’den bu etkinlik için özel olarak gelen İlahi Grubu ve Semazen ekibi, etkinliğin ikinci bölümünde sahne aldılar. Etkinliği izlemeye gelen Türk ve Fransızların huşu içinde dinledikleri ilahiler eşliğinde dönen semazenler izleyiciler tarafından büyük alkış aldılar. Etkinliğe Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve eşi Sefire ile Türkiye’nin OECD nezdindeki daimi temsilci Büyükelçi Erdem Başçı ve eşi Sefire hanımfendi katıldılar.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

9 + 1 =