PARİS’TE OECD TÜRKİYE DELEGASYONU HATAY YEMEKLERİNİN TANITIMINI YAPTI

294
24 Mayıs 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’teki OECD Türkiye Delegasyonu Türk mutfağı ve Hatay yöresi yemekleri tanıttı. Fransa’nın başkenti Paris’te mukim Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) merkezinde Türk mutfağı ve Hatay yöresine ait yemekler tanıtıldı.

Türkiye’nin OECD Daimi Temsilcisi Kerem Alkin ve eşinin ev sahipliği yaptığı tanıtım etkinliğine, OECD’de görevli çeşitli ülkelerin misyon şefleri ile Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, OECD Genel Direktörü Yardımcısı Yoshiki Takeuchi hazır bulundu.

Türk Mutfağını Tanıtım Etkinliğinin açılışında konuşan Türkiye’nin OECD Nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Kerem Alkin, geçen yıl olduğu gibi bu yıl ikincisi düzenlen Türk Mutfağı haftası kapsamında Hatay mutfağına özgü meze ve yemeklerin tanıtımının yapılmasını uygun bulduklarını ifade etti.

Büyükelçi Alkin, Türkiye’de şubatta meydana gelen 9 saat arayla yaşanan iki büyük depremde 11 ilin büyük bir felaketi yaşadığını hatırlattı ve 50 binden fazla kişinin hayatını kaybetmiş olduğunu söyleyen. Büyükelçi Kerem Alkin, bu süreçte OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, OECD personelinin destekleri için teşekkür etti.

OECD Genel Müdür Yardımcısı Yoshiki Takeuchi, Türk Mutfağının ve Hatay yemeklerinin tanıtımı için düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, “Türk mutfağından ve Hatay ve çevresinde meydana gelen üzücü depremi anımsattı. Etkinlikte, Davetlilere, firik pilavı, humus, muhammara gibi yöreye has yemekler ile baklava ikramında bulunuldu.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

3 + 2 =