PARİS’TE ONAY AKBAŞ ” BİR UÇTAN ÖTEKİ UCA ” RESİM SERGİSİ

293
17 Eylül 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da yaşayan çalışmalarını dünya sanat başkenti Paris’te gerçekleştiren, Sanatseverlerin ve koleksiyonerlerin yakından takip ettikleri Ressam Onay Akbaş ” Bir uçtan Öteki uca ” adını verdiği, sergi serisinin ilk ayağını Paris’teki ” Heartgalerie ‘de açtığı sergiyle gerçekleştirdi.

Daha önce sergilenmiş eserlerinin yer aldığı serginin amacı ” Yıllardır gölgede beklettiği çalışmalarının zamanı geldiğini düşünmüş olmalı ki bu eserlerini bir kitap da toparlamayı düşünmesinin yanısıra, bir disi seri sergi açma projesini de Paris’te açtığı bu sergiyle start vermiş oldu. Sanatçının sergisi 17. Eylül 3 Ekim 2021 tarihleri arasında Heartgaleri de görülebilir.

Ressam Akbaş’ın bazı eserleri müze ve özel kolleksiyoncularının kolleksiyonları arasında bulunuyor. Fransa dışında bir çok ülkede ve Türkiye’de sergiler açan deneyimli sanatçı Onay Akbaş, ürettiği eserlerinde kendisine has çizgisini daha yalın ancak çok çarpıcı bir anlatımla ifade ediyor ve renkleri büyük bir yetkinlikle kullandığı ilk bakışta göze çarpıyor.

Sanatçı bulunduğu ortama ve toplumsal açmazlara kendine özgü bakışıyla ürettiği çok çarpıcı sanat eserleriyle toplumun belleğini kimi zamanda kişisel belleğini izleyiciye aktarıyor. Sanatçı açtığı bu sergide adeta geçmişten bir belge toplayıcısı ve arşivciye dönüştürdüğü sergi üzerinde yoğunlaştırdığı düşüncesiyle adeta bu ikiliği izleyicinin belleğine kazıdığını farkediyorsunuz.

Fransa’da Covit-19 tedbirlerinin ciddi bir şekilde takip edildiği bir zamanda açılan sergiye ilgi fazlaydı. Başkent Paris’in tarihi resim galerilerinden Heartgalerie’de 16 Eylül 2021 Perşembe günü açılan serginin açılışına Türkiye’nin OECD nezdindeki daimi temsilci Büyükelçi Kerem Alkin ve eşi, Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği Müsteşarlarından Bilge Arslan, Paris Anadolu Kültür Merkezi Başkanı Dr. Fıtrat Demir Onger ile çok sayıda Parisli Sanatseverler katıldı.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.