1,088
27 Kasım 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te 24 Kasım Öğretmenler Günü,Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğunda kutlandı.Başkonsolos Görkem Barış Tantekin, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama etkinliği için Konsolosluğa gelen başta öğretmenler ve Türk Sivil Toplum Örgütü temsilcileri ve Akademisyenlere katıldıkları için hoşgeldiniz dedi ve kürsüyü Büyükelçi İsmail Hakkı Musa’ya bıraktı. Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Büyükelçi Musa, burada yaptığı konuşmada Fransa’da eğitim konusunun çok önemli meseleleri olduğunu belirtti ve bu konuda öğretmenlere büyük bir sorumluluk düştüğünü söyledi.

24 kasım Öğretmenler günü kutlama etkinliğinde hazır bulunan Fransa’daki Türk Sivil Toplum örgütü temsilcilerine, Öğretmenlere yardımcı olmalarını istedi. Büyükelçi Musa, Eğitim konusunda, kendisine düşen görevi yerine getirmek için elinden geleni yapmaya çalıştığını belirten Musa, eğitim alanında belli ölçüde mesafe katedildiğini ve bu konuda sivil toplum kuruluşlarına da sorumluluk düştüğüne vurgu yaptı.

Bir başka konuya dikkat çeken Büyükelçi Musa, yaklaşık 700 bin Türk vatandaşın yaşadığı Fransa’da ilk ve ortaokul ile lise seviyesinde 100 bin dolayında öğrencinin olduğunu, bu sayının ancak yüzde 19’una Türkçe dersi verildiğini belirtti ve bunun yetersiz olduğunu ve bu konuda da çok ciddi çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

44 + = 46