AKTRİST GERARD DEPARDİEU’NUN CİNSEL TACİZİ FRANSA’DA KINANDI

277
13 Ocak 2024 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Tecavüzle suçlanan oyuncu Gerard Depardieu’ye Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un sahip çıkması, Fransız kadın örgütleri tarafından düzenlenen bir gösteride, Cumhurbaşkanı Macron’un 13 kadını taciz ve tecavüz eden bir kişiyi korumasını protesto ettiler.

Fransa’nın 35 farklı kentinde kadın örgütlerince düzenlenen protesto gösterileri sırasında Paris’te İçişleri Bakanlığı yakınındaki Place Saint Augustin meydanda toplanan kadına cinsel şiddet karşıtları cinsiyetçi ve cinsel şiddetin olmadığı bir dünya istiyoruz sloganları attılar.

Her gün mağdur sözlerini duymaktan, tecavüzleri, ensest, kadın cinayetlerini, cinsel ve cinsiyetçi saldırıları artık duymak istemiyoruz. kadınlara, çocuklara ve cinsiyet azınlıklarına yönelik şiddet karşıyız.

Devletin en yüksek makamında oturan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 13 kadını taciz ve tecavüz eden, “Gérard Depardieu Fransa’yı gururlandırıyor” ve aktöre karşı yürütülen iddia edilen ” saldırıları kınıyor. Depardieu, 2020’den bu yana tecavüz ve cinsel saldırı nedeniyle suçlandığı gerçeğini kasıtlı olarak gizleyen ve aktörün film setlerinde kadınlara karşı cinsiyetçi ve tehlikeli tutumuna ilişkin mevcut çok sayıda tanıklığı gizleyen “büyük bir hayranlık duyduğunu gizlemeyip sanatcıyı savunan Macron’u kınadıklarını dile getirdiler.

Fransa devlet kanalı France 2’de yayınlanan “Complement d’enquête” programında ünlü aktörle ilgili haber uluslararası çapta şok etkisi yarattığını söyleyen göstericiler. Görüntülerde Depardieu, genç bir kız hakkında cinsel içerikli yorumlar da dahil olmak üzere kadınlar hakkında “düşmanca ve aşağılayıcı” ifadeler kullandığını, Konu hakkında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yorumda bulunup Depardieu’nün ailesi gibi o da görüntülerin montaj olabileceği tezini ileri sürmüştü.

Fakat France Televisions grubu yaptığı açıklamada, görüntülerin montaj olmadığının noter tarafından “onaylandığını” duyurdu. Programın yayınlanmasının ardından patlak veren skandal sonrası Kanada’nın Quebec eyaleti liyakat nişanını Depardieu’den geri almış ve Belçika’daki Estaimpuis belediyesi de ünlü oyuncunun onursal vatandaşlık unvanı elinden almıştı. Oyuncunun başkent Paris’teki ünlü Grevin Müzesi’ndeki balmumu heykeli de kaldırıldığı hatırlatılması yapıldı.

Paris’te hava soğukluğu eksi 6 derece olmasına rağmen, gösterici kadınlar arasından üç kadının ellerinde pankratlar ve belden üst kısımları çıplak olarak haklarını elde etmek için soyunmaları dikkat çekti.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 85 = 92