CHP FRANSA BİRLİĞİ’NDE ” DÜN-BUGÜN VE YAŞAM ” ÜZERİNE SÖYLEŞİ

1,205
https://youtu.be/ufvwMVYbl5E
10 Şubat 2020 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris CHP Fransa Birliği lokalinde, Erhan Turgut ile « Dün ve Bugün ile Yaşam « üzerine bir söyleşi vardı. Geçmişte, Ocak ve Şubat aylarında tarihe not düşmüş olaylarla, günümzdeki Ocak ve Şubat Ayında yaşanan olaylar irdelendi. Yaşam konusunda ise, Yenilen yiyeceklerin hazırlanışı ve sağlık açısından zararları anlatıldı. Hangi yiyecekte ne kadar hormon var veya suni katkı maddesi bulunuyor gibi detaylar anlatıldı veya anlatılmaya çalışıldı.

Söyleşi yapılan gün Pazar olunca, Erhan Turgut, söyleşilerin gerçekleştiği lokalin salonuna Şair Nazım Hikmet’in « Bugün Pazar « adlı Şiir’ini okuyarak girdi. Bugün pazar. Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar. Ve ben ömrümde ilk defa gökyüzünün bu kadar benden uzak bu kadar mavi bu kadar geniş olduğuna şaşarak kımıldamadan durdum. Sonra saygıyla toprağa oturdum, dayadım sırtımı duvara. Bu anda ne düşmek dalgalara, bu anda ne kavga, ne hürriyet, ne karım. Toprak, güneş ve ben..Bahtiyarım…Dizelerinin bitiminde, konuklara kısaca gündemdeki söyleşi proğramını anlattı.

Geçmişte Türkiye tarihinde, Ocak ve Şubat aylarında tarihe maal olmuş ve hala anlam ve manasıyla önemini yitirmeyen olayları, CHP Fransa Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Özkaya, Ülkemiz açısından önem taşıyan geçmişte Ocak ve Şubat aylarında meydana gelmiş ve tarihte yerini almış olan olayları, hatırlatma babında dile getirip Dünü anlattı.

CHP Fransa Birliği Kadın Kolları üyesi ve Dr.Emel Özkaya’da, Geçen Ocak ayı ile içerisinde bulunduğumuz Şubat ayında meydana gelmiş ve Türkiye’yi ilgilendiren olaylardan bir demet sundu. Hala yaralarının sarılmakta olduğu Elazığ depremi ile Suriye şehit düşen askerlerimiz ile Van ilimizde meydana gelen Çığ düşmesi sonucu hayatını kaybedenleri ve son durum hakkında detaylı bilgiler aktardı Bayan Özkaya, bu da Bugün olarak anlatıldı.

Son söyleşi, yaşayan herkesi ilgilendiren, yeme içme zorunda kaldığımız yiyecek ve içeceklerin ne kadar sağlıklı veya sağlıksız olduğu anlatıldı. Bu konuda konuşan Cüneyt Uladı, salona girişinde bir kahkaha tufanı koptu desek yalan olmaz. Çünkü Uladı, Türkiye’deki satıçıları seslendirerek girdi salona, Sıcak simit, boyoz var boğaca var tekerlemesiyle salonda bulunanları ,şöyle bir Türkiye’ye götürdü ve getirdi bu söylemleriyle. Cüneyt bey, kendisi de gıda sektörüyle iç içe olmasından dolayı hormonlu yiyecekler ve katkı maddesi olan yiyecekler üzerine edindiği bilgileri salonda bulunanlarla paylaştı. Bu da yaşamımızı ilgilendiren bir konuydu.

Konu gıda ve yemek, içmek olunca, hazırlanan masalarda Yusuf Coşkun’un pişirdiği kavurma ve pilav yanında ayranla birlikte afiyetle yenildi. Yusuf Coşkun’un ismini zikretmişken, yemek masaları toplanmış ve herkes yemek sonrası çay ve kahve beklerken, salonun lambaları söndürüldü ve “İyi ki doğdun Yusuf abi sözleriyle masaya Yusuf Çoşkun için hazırlanmış doğum günü pastası geldi. Alkışlar arasında salona giren Yusuf Coşkun ve sevgili eşi birlikte doğum günü pastasını kesip salondakilere ikram ettiler. CHP Fransa Birliği lokalinde, siyaset dışı bir Pazar günü söyleşisi böyle oldu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

3 + 2 =