CHP’Lİ PEKŞEN, PARİS’TE KONUŞTU “SEÇMENİ SANDIĞA GÖTÜRÜN YETER “DEDİ

1,278
20 Mart 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te CHP Fransa Birliği Tarafından düzenlenen. Huzurlu bir Türkiye için “ Hayır ile Şer’in Savaşı “ adlı panelde konuşan CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen ile CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, “ Bir partiye, bir lideri oy vermiyeceğiz bilginiz olsun Ülkemizin geleceğini ve gelecekte çocuklarımızın yaşıyacağı ülke yönetimine oy vereceğiz unutmayın “dediler.
Paris’it tarihi Theatre du Gymnase Marie Beli, salonunda CHP Fransa Birliği’nce organize edilen “Huzurlu bir Türkiye için “ Hayır ile Şer’in Savaşı “ adlı panele katılan konuşmacılar, 16 Nisan 2017 tarihinde Türkiye’de yapılacak olan Anayasa Değişikliği Referandumuyla ilgili konuştular. CHP Fransa Birliği Başkanı Bayram Uğur Güven, yaptığı konuşmada, 27 Mar 9 Nisan tarihleri arasında Milletvekili seçimlerinde olduğu gibi Referandum için de Konsolosluklarda oy kullanılacağını hatırlatan Güven, ilk olarak Lyon ve Strazburg gibi Türk toplumunun yoğun olarak yaşadığı bu kentlerde Konsolosluklar yerine DİTİB binasında oy kullanılacak olmasını manidar bulduklarını söyledi ve yapılan itirazımız kabul görmedi “ dedi.
CHP Fransa Birliği’nce organize edilen “Huzurlu bir Türkiye için “ Hayır ile Şer’in Savaşı “ adlı panelde konuşan, CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, “Bakın iyi dinlemez uyursanız hepinizi kaçak saraya gönderirim” dedi. Ayrıca, “Bu referandum da ‘evet’ oyları fazla çıkarsa bu bir mucize olur” diyen Pekşen. “Yeni Anayasa’ya neden hayır” dememiz gerekiyor bunu bir düşünelim ve ona göre karar verelim. “Bu referandum belki de halkın katılacağı ve iradesini kullanabileceği son seçim olabilir. Bu referandum da kafayı çalıştıran veya kişisel menfaati olmayan asla ‘evet’ demez. Bu referandum da ‘evet’ diyene ben şüphe ile bakarım. Bu referandum da ‘evet’ oyları fazla çıkarsa bana göre bu bir mucize olur” dedi.
CHP Milletvekili Pekşen, Referandumda herkesin mutlaka oyunu kullanması gerektiğini vurgu yaptı ve “Zaten körü körüne ‘evet’ diyeceklere yapacak bir şey yok. Ama, sandığa gitmeye üşenen kişileri sizler sandığa götürmeyi başardığınızda rahatlıkla ‘hayır’ oyları fazla çıkacaktır. Sizden yalnızca bunu bekliyorum. Türkiye sizin yapacağınız bu demokratik mücadeleyi asla unutmayacaktır” diye konuştu. Pekşen, Avrupa’nın Türkiye’de olup biten anti demokratik uygulamalara sessiz kalmasını da eleştirerek, “Türkiye kaybederse Avrupa’da kaybeder” dedi. FETÖ örgütü ile ilgili olarak ta konuşan Pekşen “Bu örgüte karşı 1999 yılından beri bir hukuk adamı olarak büyük mücadeleler vediğini söyledi. Fethullah Gülen örgütü herhangi basit bir dini cemaat değildir, arkasında çok karışık ve tehlikeli bir yapı yatmakta olduğunu” ifade etti.
CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, Bizlier buluşturan Cumhuriyet Halk Partisi örgütüne teşekkür ediyor ve buraya kadar işini gücünü bırakıp gelip bizleri dinleme zahmetine katılan siz değerli vatandaşlarıiza da sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Değerli arkadaşlar ülkemiz iyi bir durumda değil . yani mesleğim gereği ülkemizin sağlık durumu ve psikolojik yönden de sağlık durumunin iyi olmadığını görüyorum. Terör ,Savaş,ekonomideki kötü gidişat ve hukuk devletindeki gerilemeler halkımızı giderek fakirleştiriyor . hayat pahalılığı vatandaşlarımızı eziyor, işsizlik rekor seviyede tüm bunlara ek olarak hiç olmadığı katar kutuplaştık peki bu sorunların nedenleri nelerdir ? Peki care başkanlık mı ? 16 Nisan’a önümüze getirilecek olan bir Anayasa değişikliği teklifi oylanacak . 16 Nisan’da bir siyasi partiye oy vermiyeceğiz, bir lider seçmiyeceğiz , şu hususu birlikte karar vereceğiz. 21’nci yüzyılda Türkiye değiştirilen bu anayasaile mi yönetilsin ? Çocuklarımız gelecekte bu anayasa ile yönetilen bir ülkede mi yaşasın, bu değişiklikler sorunlarımıza care olacak mı ? Değerli katılımcılar, sıra sayısı 447 olan ve Meclis’ten geçen 21 Ocak sabaha karşı saat 4,20’de biliyorsunuz kavgalı dövüşlü yeteri kadar tartışılmadan olan metin budur. Vatandaşlarımıza diyorum ki buyrun okuyun ondan sonra karar verin.
“Bu değişiklikler kabul edilirse meclis kendi varlığını tek kişiye ve tek siyasi partiye teslim eden bir meclis olacaktır. Hayırlı olmayacak işe ‘hayır’ diyelim” sözleriyle seslendi. Türkiye’nin başkanlık sistemine geçmesine, yasama, yürütme ve yargıdaki tüm yetkilerin tek adam elinde toplanmasına zemin hazırlayan anayasa değişikliği budur işte. Çamak, “Türkiye Cumhuriyeti, tek bir siyasi partiye ve onun başındaki tek bir kişiye emanet edilemeyecek denli güçlü ve köklü bir devlet geleneğine sahiptir. Bu gücün her defasında ehil kişilerce kullanılacağı güveniyle geleceğe yönelik bir sistem kurulamaz. İnsanlık tarihi, niyetlerinden bağımsız olarak kontrolsüz gücü ele geçirenlerin yarattığı trajedilerle doludur. Ülkemizin geleceği için hayırlı olmayacağı belli olan bu değişikliklere hayır dememek gelecekte vicdanları sızlatacaktır. Hayırlı olmayacak işe hayır diyelim” dedi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

41 + = 45