FRANSA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU 8. DÖNEM 1. ALEVİ MECLİSİ PARİS’TE TOPLANDI

1,575
31 Ocak 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu 8.Dönem 1.Alevi Meclisi Paris’te toplandı. İki gün süren toplantıda, geçen yıl yapılan faaliyetler masaya yatırıldı ve yeni yılda yapılması gereken projeler üzeninde çalışma başlatıldı. Fransa’nın çeşitli şehirlerinde faaliyet gösteren 41 Alevi Kültür Merkezi (AKM) başkan ve yöneticileri çalışma toplantısında hazır bulundu. Toplantının yapıldığı salonu Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu’na ücretsiz olarak tahsis eden Paris’in Banliyösü Arnouville Belediye Başkanı Pascal DOLL, toplantıya bizzat iştirak etti ve ev sahibi olarak kısa bir konuşma yaptı.
Arnouville Belediye Başkanı’nın yanı sıra, Yesiller Partisi Milletvekili, Eski Bakan Cecile Duflot ile Avrupa Parlementosu Milletvekili Marie Christine Vergiat, Hüseyin Mat, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı kısa konuşma yaparak toplantıyı düzenleyen Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu ile katılan Alevi Kültür Merkezi Başkan ve yöneticilerini onurlandırdılar. Çalışma toplıntısı , DEDE Mehmet Turan’ın “GÜLBENK” okumasıyla “ açılış yapıldı. Daha sonra Şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
Proğram gereği, bu yıl kı toplantıyı Esson Bölgesi Alevi Kültür Merkezi organize etti. Çalışma toplantısının proğramını Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu Genel sekreteri kısa bir konuşma yaptı ve Salonda Fransız Siyasi davetlilerin bulunması üzerine, FUAF’ın Diplomatik ilişkilerinden sorumlu Süleyman Akgüç’ü kürsüye davet etti ve Akgüç, Fransız siyasilere toplantıya katıldıkları ve Arnouville Belediye’sinin salonu kendilerine tahsis etmelerinden dolayı Belediye Başkanına ve yapılan konuşmalar için teşekkür etti.
Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu’nu oluşturan Alevi Kültür Merkezlerinin, gençlik ve Kadın kolları ile aynı ortamda faaliyet gösteren Fransa Alevi Birliği Federasyonu tarafından 2013 yılında kurulan İşverenler Birliği, Ma Source İşverenler Derneği başkanları yaptıkları faaliyetler hakkında katılımcıları bilgilendirdiler.
Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Erdal Kılıçkaya, konuşmasını yapmak üzere Kürsiye geldi ve “ Umudun ve cesaretin temsilcileri olduğunuzu gösterin Ve ayağa kalkıp HAYIR ! deyin. Diyerek başladığı konuşması salonu dolduran 400 yakın davetli ellerinde Türkiye’de gelecek aylarda yapılması beklenilen Başkanlık referandumu’na “HAYIR” yazılı pankratlarla ayağa kalkıp , “Biz HAYIR “ diyeceğiz dediler. Genel Başkan Kılıçkaya, konuşmasına şöyle sürdürdü “ Alevi Kültür Merkezleri, Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu “AABK”olarak çok yönlü bir mücadele yürütüyoruz. Sadece bugünümüzü değil, yarınlarımızı inşa ediyoruz “. Dedi.
Doğanın, çevrenin kapitalist ve kâr amaçlı çıkarlar uğruna kirletilmesine karşı duruyoruz. Çocukların cansız bedenlerinin kıyılara vurmaması için çabalıyoruz.Aleviliğin asimilasyonuna karşı duruyoruz. Alevilerin ve diğer mazlumların katledilmesinin önüne geçmek için dik duruş sergiliyoruz. Öğretimizi bizden sonraki kuşaklara aktarmak için çalışıyoruz. Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF) olarak, bu ve benzeri hedefler için ; – İnançsal,- Hukuksal, – Siyasal, – Toplumsal yönleri olan, bu mücadele ayaklarında varlık gösteriyoruz.
Seçtiği yöntem ve stratejiyle, durduğu yer ile onurlu bir mücadele yürütüyoruz. Geçmişimizden beslenerek, geleceğimizi inşâ ediyoruz. Sen, ben, o değil, Biz olmak için yola çıktığımızı söylüyoruz. Bizler, birbirimizi dönüştürmek için değil, birbirimizin gönül zenginliğini almak için YOL’a çıktık. Birbirimizin farklılığını zenginlik olarak görüp, bunu kabul ettiğimiz için YOL’a çıktık. Hünkarın deyişi ile “Okunacak en büyük kitap insandır” dedik. Biz Aleviler bunu söylerken, geldiğimiz topraklarda Sosyo-Politik analizde; Alevilerin eşit yurttaşlar olmadığının su götürmez bir gerçek olduğunu da bildik.
Bir tane Vali, Kaymakam, Emniyet Müdürü’nün Alevi olmadığı bir ülkede, Fettullah-AKP ortaklığıyla çalınan sınav sorularıyla, kamudan Aleviler komple silinmişken, Alevilerin eşit yurttaş olduğunu kim sözleye bilir? Ülkenin bir bölümünde şehirler, kasabalar, köyler yerle bir edilirken, parti Genel Başkanları, Milletvekilleri, Belediye Başkanları hapse atılırken, toplumsal muhalefetin susturularak, başkanlık sisteminin önü açılırken, Aleviler ve diğer mazlumlar olarak, nasıl tedirgin olmayalım? . Hukukun üstünlüğünden ve kuvvetler ayrılığından yoksun olan Anayasa değişikliğinin ülkeye olumlu getirisinin olmayacağını çok iyi bilirken, Aleviler nasıl endişelenmesin?
İşte bu ve benzeri onlarca haklı nedenden dolayı Fransa Alevileri olarak ;
-12 Eylülcülerle aynı uygulamada buluşmak isteyen,-Muhalif basını ve YOL tv’mizi kapatan,-Kurum temsilcilerimizi mehkemelerde süründüren, hapse atan-Anti demokratik-İslami faşist uygulamalara Fransa’dan HAYIR! diyoruz. Gün bu gündür Canlar. Gün ayağa kalkma günüdür, Gün zalimin zulmüne boyun eğmediğimizi gösterme günüdür. Gün birlik ve beraberlik günüdür.Gün, yarın çok geç olmadan, Ayağa kalkma günüdür. Sizler de “işte o gün bu gündür” diyorsanız;
Ayağa Kalkın Canlar. Demokratik, laik ve aydınlık yarınlar için sizler de ayağa kalkıp, her şeyin tek kişiye bağlandığı, bu dikta Anayasa’ya HAYIR ! deyin. Umudun ve cesaretin temsilcileri olduğunuzu gösterin.Ayağa kalkıp HAYIR ! deyin. Fransa’da HAYIR ! kampanyasını başlatıyoruz. Umudun ve cesaretin temsilcileri olduğunuz için, hepinizi Aşk ile selamlıyorum. Aşk ile diyerek konuşmasını noktaladı.
Fransa’da yeni kurulan ve Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu’na katılan Alevi Kültür Merkezi (AKM) Başkanlarına FUAF Genel Başkanı Erdal Kılıçkaya tarafından birer plaket verildi. Siyasi ve Dimlopatık misyonun uğurlanmasının ardından, solunu dolduran 41 Alevi Kültür Merkezi (AKM) başkanı ve yöneticileri için “ Söz Meclisin “ proğramına geçildi ve söz alan Merkez başkanları, faaliyetleriyle ilgili bilgiler verip, gelecekteki çalışmalarda neler yapılması gerektiği yönünde talep ve temennilerini dile getirdiler.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.