PARİS ANADOLU KÜLTÜR MERKEZİ’NDE TİMUR MUHİTTİN’İN “ ETNOĞRAFIN KIZI “ ROMANI TANITILDI

240
27 Ocak 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Akademisyen çevirmen Timur Muhittin’in son kitabı “Etnografın Kızı “ romanı, Paris Anadolu Kültür Merkezi’nde, Söyleşi ve imza günü etkinliğinde tanıtıldı. INALCO’nun Türkçe bölümü öğretim üyesi ve çevirmen Doç. Dr. Timur Muhittin’in son eserinin tanıtım etkinliğinde, yazar Muhittin’le söyleşiyi aynı kurumda öğretim görevlisi olan meslektaşı Gül Mete Yuva gerçekleştirdi.

Paris Anadolu Kültür Merkezi Başkanı Dr. Fıtrat Demir Önder’in yaptığı kısa açış konuşması sonrasında, kitabın muhtevası üzerine Gül Mete Yuva’nın sorularını cevaplandıran Timur Muhittin, yer yer kitabın sayfalarından konuya ilişkin yazdıklarını okuyup bilgi verdi.

Yazar Timur Muhittin’in “ Etnografın Kızı “ Romanı, İstanbul’da öğrenci olan 20 yaşındaki Nejla, babasını kaybettiğinde kendisini babasının yazılarına kaptırdığı anlaşılıyor. Antropoloji araştırmacısı olan Necla’nın babası Oktay bey, 1960’larda Fransızların alışkanlıklarını, özellikle de tatil deneyimlerini yerinde incelemek ve Çağdaş olaylar ve sosyal ayaklanmaları, geniş kapsamlı bir şekilde araştırmaya yöneliyor.

Araştırmacı antropolog bir Türk olarak Oktay bey, 1964 yılında Fransa’nın Doğu bölgesine yerleşen Oktay bey, yerel hayatın akışına kapılmış, Fransızlarla ilgili en çok ilgisini çeken şeye odaklanmayı seçiyor: antropolojik kriterlere göre bu gelişmiş ve gelişmiş insanların tatil dönemini nasıl yaşadıkları. Fransızları merak edip bu durumu araştırıp yazdığında Nejla, 20. Yaşlarında oldukça serbest hareket edebilen müslüman annesiyle İstanbul’da yaşayan öğrenci.

Timur Muhittin, yazdığı bu son kitabı “ Etnografın Kızı “ romanı ile bize Fransızlar hakkında sıra dışı bir sosyal roman üzerinden çok ilginç olayları anlatıyor. İki farklı kuşak, iki farklı düşünme ve birbirine bakma biçimi. Gündelik hayat, siyaset, cinsellik, beden ya da aşk: her şey kara mizahla romanda irdelendiğini okuyoruz.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

15 + = 21