PARİS ATATÜRK DOSTLARI DERNEĞİ’NDEN “8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ “PANELİ

512
11 Mart 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’teki Atatürk Dostları Derneği,“8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinliği çerçevesinde Paris Anadolu Kültür Merkezi’nde, Gaye Petek ile Saadet Özen Dalkaya’nın konuşmacı olarak yer aldığı Türkiye’de ve Dünyada kadın hakları konusunda bir panel düzenlendi. Sohbet ortamında düzenlenen panelin açık konuşmasını, Paris’teki Atatürk Dostları Derneği, LADAP Başkanı Nazmi Çakmak ile Yönetimden Emel Özkaya, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde düzenlenen Sohbet ortamında gerçekleşen panelin anlamını anlattılar.

Gaye Petek tarih boyunca Türk kadının hakları ile ilgili slayt gösterimi eşliğinde Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyet döneminden günümüze kadın hakları ve Cumhuriyet dönemiyle birlikte Türk toplum hayatında yer almış ve başarılarıyla tarihe not düşmüş Türk kadınlarını anlattı. Son zamanda Kadınları ve kadın haklarını ilgilendiren İstanbul Antlaşmasının kaldırılmasına dikkat çeken Petek, Türkiye’de ve Dünya’da şiddete maruz kalan kadınlar hakkında ve bunların sayıları üzerinde bilgiler aktardı konuşmasında.

Saadet Özen DALKAYA Türk edebiyatının önde gelen feminist figürlerinden biri olan Suat Derviş üzerine doyurucu bir konuşma yaptı. Yazar, gazeteci ve kadın hakları savunucusu Suat Derviş’in bir süre Almanya’da Berlin Konservatuarı ile Edebiyat Fakültesi’nde öğrenim gördüğünü anımsatan konuşmacı Dalkaya, Almanya’dan İstanbul’a döndükten sonra gazetecilik yapmaya başladığını ve sırasıyla “Son Posta”, “Vatan”, “Cumhuriyet”, “Gece Postası” gazeteleri ile kendi çıkardığı on beş günlük “Yeni Edebiyat” adlı sanat-edebiyat ve fikir dergisinde yazılarını yayımladığını ifade etti.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

7 + 1 =