PARİS’TE 22’NCİ TÜRK-FRANSIZ EDEBİYAT ÖDÜLERİ SAHİBİNİ BULDU

735
21 Kasım 2019 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türk-Fransız Edebiyat Ödülü Sahiplerini Buldu.Fransa’daki Türkiye Komitesi ( Comite France Turquie ) himayesinde 22 yıldır düzenlenen, Türk-Fransız Edebiyat Ödülü, bu yıl “Pour Turquie, L’heure de verite ( Türkiye için gerçek vakti) ” isimli çalışmasıyla Fransız gazeteci yazar Ariane Bonzon ile “ Pour Histoire des Turcs en France ( Türklerin Fransa’daki Tarihi “ adıyla yayınlanan kitabın yazarları Segolene Debarre ile Gaye Petek’e verildi.

Türk-Fransız Edebiyat Ödülü, Kenize Murad başkanlığında; yazar Nedim Gürsel, Venus Khoury Ghata, Anatoli Dergisi yöneticisi Ali Kazancıgil, CNRS ‘de araştırmacı Frederic Hitzel, edebiyatçı Timour Muhidin’den oluşan jüri, her yıl Türkiye üzerine bir esere verilen ödülü, bu yıl iki farklı çalışmaya 3. yazara paylaştırdı. “Türkiye için gerçek vakti “ adlı eserin yazarı Ariane Bonzon ile “Türklerin Fransa’daki Tarihi “ adlı eserin sahipleri Segolene Debarre ile Gaye Petek’e verilmesini uygun gördü.

Edebiyat ödülü, her yıl Türkiye konulu roman veya deneme kaleme alan Türk veya Fransız bir yazarlara veriliyor. Ödüllerini Türk-Fransız Edebiyat Ödülü Komitesi Başkanı Kenize Murad’ın elinden alan yazarlar, çalışmaları hakkında kısa birer konuşma yaparak jüriye kendi eserlerini seçtikleri için teşekkür ettiler. Ödül töreni sonrası katılımcılar için Türk yiyecek ve içeceklerinin ikram edildiği bir resepsiyon verildi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

63 + = 66