PARİS’TE : ALTIOK DERNEĞİ ” 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINI ” KUTLADI

864
2 Eylül 2020 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk ordusunun zaferi ile sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi tarihe kahramanlık destanı olarak geçti. Büyük Zafer’in 98. yıl dönümü, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle Paris’te ” Altıok Derneği tarafından La Turquoise ” restaurant da düzenlenen ‘kısıtlı’ Ortam da kutlandı.Kutlama töreni organizasyonu proğram gereğince, kutlama organizasyonunu üstlenen ” Altıok Derneği” başkanı Cavit Altınkaya, kutlama törenine katılanlara hoşgeldiniz dedi ve ” Bizlere bağımsızlığımızı armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Dernek başkanı Altınkaya 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98.yıl dönümü ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla günün önemini anlatan bir konuşma yaptı.Altıok Derneği başkanı Cavit Altınkaya ” 30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun, biliyorsunuz. Türkler, bugün 1922 ‘te Dumlupinar Savaşı’ nda Yunan ordusuna karşı kazanılan bu ulusal bayramı kutluyorlar.

Bu zafer Türklerin Lozan Antlaşmasını kabul etmelerine ve bağımsız bir ülke kurmasına olanak sağlar. Son olarak, Türklerin büyük çoğunluğu gibi, Mustafa Kemal Atatürk ‘ e karşı duygusal bir düşünce ve övgü ifade etmek istiyorum. Atam ruhun şad olsun, seni unutmadık « şeklinde yaptığı konuşmasını bitirdi.30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlama Törene katılan Paris’teki çeşitli Üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerden bazıları günün önemini anlatan duygusal şiirler okudular.

Kutlamanın coşkuyla yapılması için Altıok Derneği, proğrama katılanlar için müzik de koymuş. Sanatçı Gökçen Eldem, Gitar ve vokal, Sanatçı Murat Ataman Türk Halk müziği Bağlama, Ney ve vokal, Sanatçı Maruf Çetiner, Özgün müzik ve Türk halk müziği Gitar ve Perküsyon ve vokal, Sanatçı Erdoğan Artan Türk sanat müziğiyle kutlama etkinliğine katılanları çalıp söyledikleriyle coşturdu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 8 = 15