PARİS’TE LEZZET’İN YENİ ADRESİ ŞABAN USTANIN DİVAN RESTORAN

1,087
25 Kasım 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Eğer, Paris’e geldiğinizde, gerçek bir Türk mutfağı veya Döner kebap yemek arayışınız olursa, çeyrek asrı aşmış ızgara ve kebap çeşitlerini kendi özenerek hazırlayan Şaban Kandil’in veya nam-ı değer Şaban Ustanın Divan adını verdiği restoranına mutlaka uğrayın derim.

Belki Divan restoran olarak sorduğunuzda Paris’teki Türkler arasında çok kişi bilmeyebilir. Ama Şaban usta derseniz Paristeki Türk toplumu arasında restoranında yemek yemeyen yoktur hatta tanımayan da yoktur desem abartmış olmam. Şaban usta, kebapları çeşitlerini kömür ateşinde pişiriyor. Döner kebabı da aynı şekilde kendi hazırlayıp sarıyor.

Her sabah mercimek çorbası içebilirsiniz, hata sonları özel olarak işkembe-paça çorbası hazırlıyor. Günlük olarak kebap çeşitleri dışında günün yemeğini hazırlayıp müşteriye sunan Şaban usta, tatlı çeşitlerini de özel olarak kendisi hazırlıyor dışardan hazır tatlı alıp koymuyor. Pirinç ve bulgur plavını söylememize gerek yok her zaman mevcut.

Paris’in Pantin semtinde bulunan Türk restoranı Divan aile restoranı olarak hizmet veriyor. Alkollü içecek verilmeyen mekan da alkollü içecek hariç diğer her tür içecek veriliyor. Esnaf lokantası görünümündeki Divan restoranı da zaten Şaban usta, oğlu ve kızıyla birlikte çalıştırıyor. Ziyaret ettiğimde yemek yiyen tanıdıklara rastladım, Şaban usta nerde bizler de ordayız ifadesinde bulundular.

Şaban usta daha evvel bir kaç farklı semtte mekan çalıştırdı. Anladığım kadarıyla, işi bilmek ve yemek konusunda, kalite ve lezzet nerdeyse müşteri arayıp sorup aradığı mekanı buluyor. Divan restoran 110 kişilik bir mekan dışarıda geneş terası da bulunuyor, Covid-19 salgını dolayısıyla masaların arası açılmış tedbir olarak, müşterinin güler yüzle karşılandığı bir mekan Divan restorant. 8 Av. Edouard Vaillant, 93500 Pantin

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 58 = 67